Tak, a máme za sebou ďalšiu vydarenú akciu. V Košiciach, v rušňovom depe, sa počas uplynulého víkendu uskutočnila známa akcia „Prebúdzanie Katky“, ktorú sa organizátori snažia premenovať na „Rušňoparádu“. Dôvody na to určite majú. Parný rušeň U 36.003 „Katka“ má 130 rokov a celkom iste sa blíži čas, kedy ju raz nahradí nejaký mladší rušeň.
Tohtoročné aprílové počasie je naozaj aprílové a také bolo aj v sobotu, keď som sa vybral do Košíc. Oblačno, prehánky a dážď, asi tak znela predpoveď počasia na víkend. Po príchode do rušňového depa som s potešením zistil, že počasie ľudí neodradilo. Aj napriek „vlhkému“ počasiu bolo v rušňovom depe dosť návštevníkov už pri mojom príchode. Našťastie, síce bolo sychravo, ale aj pomerne dosť teplo.
Pomaly som sa od vstupnej brány presúval k točni. Cestu som si skrátil cez rotundu, v ktorej som natrafil na Túlavú.
Túlavá 850.018
Tohtoročná rušňoparáda mala viacero zaujímavých momentov a Túlavá je jeden z nich. V depe sa tento rok stretli skoro všetky rady motorových vozňov, ktoré sú na Slovensku, chýbal len historický motorový vozeň radu 830 a najnovší 813.1. Svoju premiéru na rušňoparáde mal tohto roku tisovský motorový vozeň M 240.0039.
Z rotundy som zamieril ku koľaji, na ktorej premávala Katka. Sympatický, malý úzkorozchodný rušeň, ktorý si získal obdiv a sympatie malých aj veľkých.
Katka
Začiatok oficiálneho otvorenia akcie sa blížil a postupne do depa prichádzali aj mimoriadne vlaky. Aj tento rok bolo vypravených niekoľko mimoriadnych historických motorových a parných rušňov z okolitých miest a obcí východného Slovenska do Košíc na akciu, aj ma zamrzelo, že z Rožňavy nič nešlo, rád by som sa zviezol, ale tak možno niekedy nabudúce...
Hurvínek M 131.1125 s novým lakom
Slávnostné oficiálne zahájenie akcie ma zastihlo pred Dychovým orchestrom mladých (DOM) Košice, ktorý na počesť „Katky“ zahral slávnostné fanfáry. To bol pre mňa signál, aby som sa presunul bližšie k točni, na ktorej sa mala každú chvíľu začať „rušňoparáda“.
DOM
Katka na točni
Okrem motorových vozňov boli v depe ďalšie exponáty, viac-menej známe motorové a parné rušne. Postupne, tak ako boli predvedené na točni, som ich zachytil objektívom. Jediným zástupcom zo zahraničia bol motorový rušeň „Noháb“ zo susedného Maďarska.
Túlavá posunuje na točňu
Motorová drezina Dm
Albatros 498.104
Šlachtičná 475.196
Malý býček 422.0108
Nohábka 2761.017 prišla z Maďarska
Po ukončení prehliadky železničných exponátov na točni sa začal koncert Dychového orchestra mladých Košice. Dychová hudba zaujala mnohých návštevníkov akcie, ktorí mali možnosť vidieť aj vystúpenie mažoretiek „Ragtime“. Na záver svojho vystúpenia sa mažoretky a DOM vydali na pochod ku vstupnej bráne. Chvíľu som mladých hudobníkov sprevádzal, ale potom som sa vrátil späť za „Katkou“.
Vystúpenie mažoretiek Ragtime
„Katka“, tak ako každý rok, vozila v depe na upravenej úzkorozchodnej koľaji jeden letný vozeň s návštevníkmi, a záujemcov o vozenie bolo stále dosť.
Vozenie v depe
Sledujúc malý parný vláčik som sa presunul až k miestu, kde mala prebiehať ukážka zauhľovania, no okrem žeriavu a skládky uhlia tu nikto nebol. Urobil som aspoň pár záberov na pamiatku a vrátil som sa pred rotundu.
Zauhľovací žeriav
Cestou k točni ma zaujal funkčný exponát historickej hasičskej striekačky.
Historická hasičská striekačka z Medzeva
Priestor pre rotundou sa dosť vyprázdnil a keď som chvíľu počkal, dali sa exponáty vyfotiť bez zvedavcov. Urobil som pár záberov a vybral som sa do vodárne.
Šlachtičná 475.196 a 754.035-4
Albatros 498.104 priviezol do Košíc mimoriadny vlak z Bratislavy
Dva výkonné šesťosé motorové rušne - Pomaranč a Sergej
Motorky
Dve sestry
Návštevníkom bola tohto roku sprístupnená aj vodárenská veža v tunajšom rušňovom depe. Vedľa vchodu do vodárne bol umiestnený popis činnosti vodárne, ktorý ma potešil (popis). Vstup návštevníkov do vodárne bol z priestorových dôvodov limitovaný, ale krátko na to, ako som prišiel, som dostal „vstupenku“. Schodov nahor bolo podľa popisu 44. „Hore“, pod vodárenskou nádržou bola vernisáž maľovaných obrazov autorov E. Cvengroša a T. Vinclera.
Vystavené obrazy
Usporiadatelia pripravili viacero atrakcií aj pre najmenšie deťúrence. Takou bolo aj hrané divadielko, tzv. Rozprávkovo-Tašíkovo. Detičky sa zabávali a dokonca si mohli v rozprávkach aj zahrať.
Divadielko
Pomaly som sa presunul k miestu kde prebiehali preteky Malého býčka a motorovej dreziny a cestou som ešte vyfotil Zamračenú
Odstavená Zamračená T 478.1201
Chvíľu som sledoval zápolenie parného rušňa 422.0108 a motorovej dreziny.
Urobil som síce pár záberov, ale nakoniec som sa rozhodol svoju návštevu v rušňovom depe ukončiť. Predsa len, počasie bolo nestabilné a čakala ma cesta domov. Na záver zostáva poďakovať organizátorom za dobre pripravenú akciu a Katke v Čermeľskom údolí veľa kilometrov bez porúch a veľa návštevníkov.
Parný rušeň U 36.003 pomenovaný krásnym ženským menom „Katka“ bude mať pomaly, ale iste svoj životný príbeh dopísaný. Neviem ako dlho ešte bude „Katka“ prinášať radosť a potešenie malým aj veľkým, ale viem, že sa blíži okamih, kedy oheň v jej peci vyhasne navždy. Preto neváhajte a choďte sa na Katku pozrieť. Už zajtra sa začína sezóna na Detskej železnici.
Fotografie z akcie sú vo fotoalbume. © autor