Jarná udalosť, ktorá každoročne vyláka do košického depa davy detí v sprievode dospelých, je spojená s vláčikmi i parou. Jej organizátori ju nazvali Prebúdzanie Katky - parnej mašinky, ktorá v letnej sezóne (od 1. mája) ťahá vozne na Detskej železnici v Čermeli a stala sa takou populárnou, že o niekoľko dní vstúpi do jubilejného, desiateho ročníka. Ak chcete vidieť, ako sa zapáli oheň v peci Katky, rušňoparádu a veľa iných sprievodných akcií, prídťe 24. a 25. apríla do areálu rušňového depa v Košiciach. Ak sme už samotné hostiteľské mesto spomenuli, patrí sa, aby sme sa o ňom zmienili niekoľkými vetami.
Košice sú druhým najväčším mestom v Slovenskej republike a prvým európskym mestom, ktoré získalo vlastnú erbovú listinu. V roku 1369 ju panovník Ľudovít Veľký udelil po prvýkrát právnickej osobe - práve mestu Košice. Historické centrum mesta je najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku, nachádza sa tam gotická katedrála - Dóm Sv. Alžbety, Michalská kaplnka, divadlo Janka Borodáča postavené na prelome 19. a 20. storočia či spievajúca fontána v centrálnom parku. V metropole východu si históriu môžete pozrieť v múzeách, ktoré prezentujú okrem iných zaujímavostí Košický zlatý poklad vo Východoslovenskom múzeu. Múzeum voskových figurín je v historickej Urbanovej veži. V centre sa nachádza veľa ďalších historických objektov, kostolov, galérií, reštaurácií. V Košiciach nájdete aj rozlohou najväčšiu zoologickú záhradu v strednej Európe (288 hektárov) a najväčšiu botanickú záhradu na Slovensku s najväčšou zbierkou kaktusov. Košice sa môžu popýšiť aj turistickou atrakciou - Detskou železnicou v Čermeľskom údolí, ktorá je najstaršou a jedinou na Slovensku.
Detská železnica
Medzi najčastejšie vyhľadávané lokality na oddych, šport a zábavu sú pre obyvateľov Košíc rekreačné oblasti Bankov a Alpínka. V týchto rekreačných strediskách je možnosť stravovania a športových aktivít pre deti a dospelých. V areáli sa nachádza 9-jamkové golfové ihrisko. Rekreačné lokality sú prístupné autom či autobusovou dopravou. Sú to zároveň východiskové trasy turistických chodníkov a lyžiarskych bežeckých trás do okolia.
Na Alpinku premáva Detská železnica (5,5 km) s počiatočnou stanicou Čermeľ, ktorá tvorí súčasť každoročných osláv Dní mesta Košice. V dňoch 1. až 7. mája Detská železnica pripomína bohatú históriu pary, ktorá učarovala nie jednému návštevníkovi.
História Detskej železnice
Malebným Čermeľským údolím v prímestskej rekreačnej zóne Košíc vedie 4,2 km dlhá Detská železnica, prvá na území niekdajšieho Československa. Má tri zastávky: Čermeľ, Vpred a Alpinka. Prevádzku po železnici až do roku 1965 zabezpečovali parné rušne U 35.104 a U 36.004.
V roku 1965 ich nahradili motorové rušne T 29.002 (Danka) a T 29.003 (Janka). V júli 1991 opäť zaviedli do prevádzky parný rušeň U 36.003 s familiárnym názvom Katka, ktorý vyrobili v roku 1884 v Hagansovej továrni v nemeckom Erfurte pre úzkorozchodnú miestnu železnicu v údolí rieky Hnilec a premávala z Gelnice do Smolníka. V roku 1918 ju prevzali ČSD, ktoré ju prevádzkovali na pôvodnej trati až do roku 1938. Pre potreby železníc slúžila až do roku 1965. Od roku 1974 do roku 1990 bola vystavená na pomníku na železničnej stanici Spišská Nová Ves.
Po rozsiahlej rekonštrukcii v ŽOS České Velenice v roku 1991 dostala parná mašinka meno Katka a je nasadená v sezónnej prevádzke na košickej detskej železnici. Je najstarším prevádzkovaným rušňom na Slovensku. Detská železnica sa do prevádzky uvádza pravidelne každý rok na 1. mája v rámci Dní mesta Košice. Ukončenie prevádzky Detskej železnice je vždy poslednú augustovú, resp. septembrovú nedeľu.
* * *
Pozvánka na X. ročník Prebúdzania Katky
v dňoch 24. a 25. apríla 2010 v areáli Rušňového depa Košice, Pri bitúnku č.2 Košice s nasledujúcim programom:
24. apríl 2010 (sobota)
- 08:00 – 17:00 h – výstava parných a iných koľajových vozidiel a špeciálnych vozňov
- 10:30 h – slávnostné zapálenie ohňa v peci parnej mašinky Katka
- 10:45 – 11:45 h – predstavenie rušňov na točni – Rušňoparáda
- 11:45 h – krst novej knihy Železničné rozprávky a príchod nostalgického vlaku MÁV, ÖBB
- 12:00 – 17:00 h – jazda parnej mašinky s prívesným vozňom v areáli rušňového depa pre verejnosť
- 14:30 h – ukážka bojovej akcie historického pancierového vlaku Štefánik, múzea SNP B. Bystrica (oslobodenie depa).