Trate 160-169 - zobrazeno 10 z 47
|1-10| |11-20| |21-30| |31-40| |41-50|
Merací vlak na Gemeri – máj 2011
Merací vlak chodí v určených intervaloch po tratiach ŽSR a kontroluje parametre. Pracovné povinnosti mi nie vždy umožnia tento vlak odfotiť. O tom viac som sa potešil, keď som zistil, že merací vlak ide v pondelok 23. mája t.r. do Muráňa, pretože som víkend trávil na Gemeri. V pondelok som nedočkavo išiel fotiť merací vlak na trati 165, kde bola od 1. mája t.r. osobná doprava úplne zastavená. Ako vlastne fotenie dopadlo, sa dozviete z krátkej fotoreportáže.
Desiatky ľudí sa prišli rozlúčiť s Muránskou strelou
Sobota 30. apríla 2011 nebola pre mnohých ľudí Muránskej doliny obyčajnou sobotou. A nielen pre nich. Posledné dni prevádzky na trati 165 Plešivec – Muráň prilákalo mnoho domácich a zahraničných návštevníkov, aby si zadokumentovali prevádzku na tejto trati. V sobotu sa uzatvorila jedna kapitola trate 165. Osobná doprava tu už raz bola zastavená, a to od 3. februára 2003. Po tom, čo bola od 15. júna 2003 opäť v redukovanej prevádzke obnovená, Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. (ZSSK), v rámci tzv. „revitalizácie železníc“ opäť navrhla osobnú dopravu na tejto trati zastaviť.
Merací vlak na Gemeri
Na našich železničných tratiach sa meria. O tejto skutočnosti vie asi každý správny železničný fanúšik, a ten vie tiež o tom, že merací vlak je zložený z meracieho vozňa a motorového vozňa radu 850. Konkrétne ide o motorový vozeň 850.018-3, ktorý je nositeľom prezývky "Túlavá", čo asi najlepšie vystihuje jeho úlohu. V tejto krátkej fotoreportáži, by som Vás rád previedol po železničných tratiach na Gemeri, na ktorých som pohyb meracieho vlaku v júni 2005 zachytil objektívom svojho fotoaparátu.
Železničná stanica Dobšiná
Železničná stanica Dobšiná je posledná (koncová) stanica na trati 167 z Rožňavy. V nasledujúcom článku si priblížime túto lokálnu staničku, ktorá je vhodným námetom pre koľajisko.
Miestna železnica Plešivec – Slavošovce
Dnes si pripomíname 115. výročie uvedenia do prevádzky miestnej železnice Plešivec – Slavošovce. Táto železničná trať je dnes bez osobnej dopravy, ale stále tu v pracovných dňoch chodí manipulačný vlak z Plešivca do Slavošoviec a späť. Predtým tu na osobných vlakoch chodili „motorky“, teda motorové vozne radu 810 a "veľké motorky" radu 851. Na nákladných vlakoch sa tu dajú vidieť rušne radu 751/752 alebo 742. Z histórie tejto železničnej trate je zopár faktov uvedených v nasledujúcom krátkom článku.
Výluka Zlatno – Utekáč
BRATISLAVA 21. októbra (ZSSK) – Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., oznamuje, že v stredu 4. novembra, vo štvrtok 5. novembra a vo štvrtok 12. novembra 2009 bude na trati 162 v úseku Zlatno – Kokava nad Rimavicou výluka traťovej koľaje. Z toho dôvodu niektoré vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK) nebudú chodiť v úseku Zlatno – Utekáč.
Poškodenie motorového rušňa na trati 166 Plešivec - Slavošovce
Včera, 14. septembra 2009, došlo na trati 166 Plešivec – Slavošovce k poškodeniu motorového rušňa 752.041-4. Neznámi páchatelia neďaleko obce Kunová Teplica odmontovali na moste cez Štítnický potok železné plechy. Keď zbadali prichádzať nákladný vlak, nechali plechy tak, a ušli.
Železničná spojka Tomášovce – Veľká Ves (Tomášovská spojka)
Tomášovská spojka spojila hlavnú trať zo Zvolena do Tomášoviec s traťou z Veľkej Vsi do Poltára. Plánovalo sa vybudovať postupne viaceré nové trate, resp. spojky na juhu stredného Slovenska tak, aby vznikla súvislá železničná trať od Tomášoviec do Dobšinej. Tento cieľ sa z rôznych dôvodov nenaplnil. Jednak to boli vojenské udalosti, ktoré spomaľovali výstavbu, ale predovšetkým to bol koniec vojny v roku 1945 a návrat k politickému usporiadaniu štátov v strednej Európe do stavu pred vojnou*. To bol nielen dôvod, prečo tento plán stratil opodstatnenosť, ale aj dôvod na zrušenie Tomášovskej spojky. Aj napriek jej zrušeniu sa táto trať stala súčasťou histórie železníc na Slovensku.
Železničné priecestie v km 30,820 v Plešivci
Železničné priecestia sú témou dňa vždy, keď sa stane na nich nejaké nešťastie. Po nedávnej tragédii v Polomke sa mnohí pýtajú, prečo sa stala takáto tragédia, kto je za to vinný, obec, železnice, a tak podobne. Tento príspevok je síce o ochrane života a zdravia na železničnom priecestí, ale predsa je iný. Je o tom, že železničné priecestie môže život a zdravie ľudí nielen ochrániť, ale rovnako môže život ľuďom znepríjemniť. Takéto priecestie je aj v Plešivci.
54. výročie otvorenia trate Rožňava – Turňa nad Bodvou
Dnes si v tichosti pripomíname 54. výročie otvorenia trate Rožňava – Turňa nad Bodvou. Tento úsek je súčasťou dnešnej trate 160 Zvolen – Košice. Trať so súčasným označením 160 vznikla pospájaním dávnejšie postavených úsekov železničných tratí. Existencia niektorých jej úsekov siaha až do 19. storočia, keďže do Rožňavy bola železnica postavená už v roku 1874 a do Turne nad Bodvou v roku 1890.
Home