Začiatkom júna 2005 som sa dozvedel, že merací vlak sa bude pohybovať aj na tratiach na Gemeri. Takúto príležitosť som si nemohol nechať ujsť. Gemerské trate sú orientované viac-menej v severojužnom smere a z tohto dôvodu je výhodnejšie fotiť vlaky v smere z Muráňa do Plešivca, resp. zo Slavošoviec do Plešivca. Samozrejme, v závislosti na ročnom období, dennej doby a konkrétneho miesta na trati, možno fotiť aj opačný smer.
V predvečer dňa "D" som zašiel do Plešivca, aby som sa presvedčil, či sa Túlavá naozaj dotúlala na Gemer. Áno, bola tu, takto odpočívala večer 15. júna 2005.
Merací vlak v Plešivci
Na druhý deň, teda 16. júna, som začal Túlavú sledovať od Muráňa pri jej ceste späť do Plešivca. Merací vlak som odfotil hneď po odchode zo stanice v Muráni.
Muráň
Pred Revúcou
Rýchlosť meracieho vlaku nie je vysoká, čo umožňuje presun na trase pozdĺž trate normálnou jazdou autom. Vlak som odfotil na viacerých miestach, ktoré som si náhodné vybral v to ráno. Počasie v tento deň bolo perfektné. Takto som ju zachytil tesne pred zastávkou Revúcka Lehota.
Revúcka Lehota
V železničnej stanici v Lubeníku vlak na chvíľu zastal, okrem meracieho vlaku tu boli na manipulačných vlakoch aj dve "Zamračené". To bola príležitosť pre spoločnú fotografiu.
Merací vlak v Lubeníku
Treba povedať, že moje konanie si ľudia z motorového vozňa všimli, čo sa prejavilo aj úsmevom na ich tvárach. Zrejme ich prekvapil a možno aj potešil môj záujem.
Jelšava
Merací vlak som naďalej sledoval a bez väčších problémov sa mi ho darilo vždy predbehnúť a dostať sa na vhodné miesto. Na trati 165 je viacero miest vhodných na fotenie. Napríklad tu, za Gemerským Milhosťom.
Gemerská trať Plešivec - Muráň
Cesta ide v blízkosti železničnej trate, no za Hucínom sa železničná trať od cesty vzdiali a viacerými oblúkmi stúpa na Koniarsku planinu. Pokiaľ niekto nemá teleobjektív, alebo sa mu nechce šliapať peši na vhodný "flek" tak ako mne, môže na fotenie využiť dve miesta vzájomného križovania cesty so železničnou traťou 165. Tu je jedno z nich, Túlavá tesne pred železničným priecestím.
Na Koniarskej planine
Prejazd autom obcou Gemerská Hôrka je pomalý, cesta je tu totiž menej kvalitná, ale tiež chýbajúce chodníky nútia chodcov chodiť po ceste. Dalo by sa fotiť aj pred železničnou stanicou Plešivec, ale ja som sa z uvedených dôvodov uspokojil s poslednou fotkou na trati 165 pri prejazde zastávkou Gemerská Hôrka a presunul som sa do Slavošoviec.
Gemerská Hôrka a druhé priecestie
Fotenie je tu z rovnakých dôvodov výhodnejšie v smere zo Slavošoviec do Plešivca. Pokiaľ je čo fotiť. Manipulačný vlak sem chodí až okolo obedu. Osobná doprava na trati bola zastavená vo februári 2003 a k jej obnoveniu nedošlo, ako napríklad na trati 165. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo som sa vybral aj do Slavošoviec. Merací vlak tu prišiel hodnú chvíľu po mne, pretože v Plešivci musel obiehať merací vozeň. Voľný čas som využil na dokumentovanie existujúcej trate 166, ale tiež na dokumentovanie úsekov a objektov nedostavanej trate medzi Slavošovcami a Lubeníkom, súčasti trate známej aj ako Gemerské spojky. Merací vlak konečne zavítal do konečnej stanice trate 166.
Slavošovce
Túlavá tu samozrejme obiehala merací vozeň, čo bola príležitosť pre nejaké to foto samotného motorového vozňa. Treba povedať, že predtým sem na osobných vlakoch chodili (okrem MV 810) aj motorové vozne radu 851, tak ako aj na trati 167 do Dobšinej.
Túlavá pri obiehaní
Motorový vozeň 850.018-3
Keďže súprava bola pripravená na spiatočnú cestu, aj ja som sa presunul na ďalšie miesto, aby som jazdu meracieho vlaku zachytil aj na voľnej trati.
Merací vlak pri návrate do Plešivca
Poslednú fotku na tejto trati som urobil pri prejazde vlaku železničnou zastávkou Štítnik mesto, potom som sa pobral cestou cez Hrádok späť domov.
Zastávka Štítnik mesto
Na druhý deň, v piatok, som sa zhodou okolností pohyboval na trati 167. Na železničnej stanici v Nižnej Slanej som sa dozvedel, že ide merací vlak z Dobšinej späť do Rožňavy. Táto informácia ma trochu prekvapila, pretože podľa mnou získaných informácií tu mal ísť pôvodne až v pondelok. No nezaváhal som, aj keď počasie nebolo také prívetivé ako v predchádzajúci deň, rýchlo som sa presunul pred vchod do stanice. Nestihol som sa ani vydýchať a vlak prešiel vedľa mňa, našťastie som stihol stlačiť spúšť fotoaparátu včas.
Z Dobšinej do Rožňavy - Nižná Slaná
V roku 2005 sa na našich tratiach "túlali" aj ďalšie motorové vozne radu 850 a 851, dnes je to už len 850.018-3. Upravený článok z 8.10.2007. Fotografie: © autor