Kontrolný deň v rekonštruovanom električkovom tuneli

Autor: admin <redakcia(at)zeleznicne.info>, Téma: MHD Bratislava, Zdroj: BRATISLAVA, Vydané dňa: 03. 02. 2010

BRATISLAVA 3. februára (BRATISLAVA) – Po ôsmich mesiacoch od začiatku rekonštrukcie električkového tunela pod Bratislavským hradom, pokračujú stavebné práce podľa plánu. Práce by sa mali ukončiť v máji 2010; celkové náklady by mali predstavovať sumu 8,3 mil. eur (bez DPH). O rozpracovanosti prác sa dnes osobne presvedčil primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský.


Rekonštrukciu električkového tunela začalo Hlavné mesto SR Bratislava oficiálne odovzdaním staveniska 11. 05. 2009. "Bezpečnosť cestujúcich v električkách bol závažný podnet na to, aby sme tunel začali rekonštruovať okamžite ako nám to dovolili finančné možnosti", skonštatoval  Andrej Ďurkovský.
 
V súčasnom období je zrekonštruovaných 600 m tunela. Montujú sa technické zariadenia tunela pre osvetlenia, káblové rozvody, vzdušníkovú šachtu a káblové prepojenie koľajníc; vykonávajú sa práce na vodovodnej šachte pred západným tunelom (šachta je súčasťou predĺženia vodovodu) a pripravujú sa podmienky pre injektáž klenby tunela a únikovej chodby na Palisády. Zároveň sa začali inštalovať kamery, ktoré budú napojené na dispečng Dopravného podniku Bratislavy. DPB je hlavným investorom rekonštrukcie.
 
Zrekonštruovaný tunel bude v máji, po odovzdaní stavby Bratislavčanom, ďalším predpokladom k zvyšovaniu bezpečnosti a pohodlia v mestskej hromadnej doprave.
 
Krátko z histórie tunela
 
Tunel bol vybudovaný v rokoch 1943 – 1949 ako cestný tunel. Vo vojnových rokoch sa predpokladalo jeho využitie aj ako protilietadlového krytu, čomu zodpovedá usporiadanie podzemných priestorov súvisiacich s tunelom. V tuneli boli vybudované tri obojstranné výklenky, v polovici dĺžky bola vybudovaná úniková chodba ústiaca na Palisády a chodba s rozšírenými priestormi pri východnom portáli s vyústením do svahu východnej časti hradného  vrchu. V rokoch 1982 – 1983 sa uskutočnila posledná väčšia rekonštrukcia tunela, ktorej cieľom bola zmena využitia tunela z cestného na električkový tunel. V súčasnosti slúži tunel pod hradom len električkovej doprave. Vjazd motorových vozidiel ako aj vstup chodcov do tunela je z oboch smerov zakázaný.
 
 Súhrn konkrétnych prác vykonaných na rekonštrukcii tunela 
 Základné údaje o tuneli
 
Dĺžka tunela: ............................................ 792 m
Prevýšenie tunela medzi portálmi: ............... 18,2 m
Maximálny pozdĺžny sklon: ......................... 2,99 %
Svetlá šírka tunela medzi oporami: .............. 11,0 m
Svetlá výška tunela: ..................................   6,6 m
Využitie: Dvojkoľajný tunel pre obojsmernú električkovú dopravu
 
Fotoalbum