Na trati 141 Kozárovce – Leopoldov bola od 3. februára 2003 zastavená osobná doprava v úseku Kozárovce – Lužianky. Na trati 151 bola v úseku Zlaté Moravce – Topoľčianky osobná doprava zastavená ešte skôr. Odfotiť, alebo previesť sa mimoriadnym vlakom bola preto obzvlášť lákavá príležitosť pre milovníkov a fotografov železníc. Tých sa v nedeľu ráno na stanici v Topoľčiankach pár stretlo. Snáď ich tam bolo viac, ako cestujúcich z mimoriadneho vlaku z Nových zámkov do Topoľčianok cez Kozárovce. Nie temné sily, ale nepriaznivá finančná situácia a zastaraný rušňový park ZSSK sú hlavné príčiny toho, že tento vlak bol už z Nových Zámkov vypravený so značným meškaním. Približne 50 minútové meškanie odradilo potenciálnych cestujúcich, ktorí by inak na púť vlakom cestovali.
Dnes tu už vlaky nechodia, výnimkou sú mimoriadne vlaky. Viackrát som sa chcel do Topoľčianok previesť motorovým vozňom M 262.007 Klubu priateľov histórie železničnej dopravy, ktorý každoročne 1. mája usporadúva mimoriadnu jazdu „za koníkmi“ z Bratislavy do Topoľčianok, no nikdy mi to doteraz nevyšlo.
V úvode by som rád pripomenul, že trať medzi Zlatými Moravcami a Lužiankami je v súčasnosti neprejazdná. Minulý rok v júli z dôvodu vytrvalých dažďov došlo k zosunutiu pravej časti násypového svahu v blízkosti zastávky Ladice (km 10,620 – 10,650). Z dôvodu narušenia stability zemného telesa bola trať vylúčená z prevádzky. Ďalšie, staršie poškodenia možno vidieť v stanici Žirany, kde sa pre zmenu svah zosunul na jednu staničnú koľaj.
Poškodené teleso násypu trate v km 10,620 - 10,650
Pamätám si, ešte ako chlapec, som viackrát cestoval rýchlikom Tekov z Košíc a Plešivca do Bratislavy, ktorý chodil cez Zlaté Moravce. I preto som sa v nedeľu ráno vybral do Zlatých Moraviec. Chcel som aspoň na chvíľu zaspomínať na časy, keď tu vlaky chodili pravidelne, a zaznamenať nevšednú situáciu cez fotocitlivé senzory čipu na pamäťovú kartu. Prvé snímky som sa rozhodol urobiť v stanici Zlaté Moravce-Prílepy. Nebol som sám, na stanici som sa stretol s mojim menovcom. S Peťom sme si čakanie na mimoriadny vlak krátili rozhovorom o železnici. Čas pokročil a vlak stále nechodil. To sme ešte nevedeli o problémoch s motorovými rušňami v Nových Zámkoch.
Zlaté Moravce-Prílepy
Keďže sa za ten čas zmenili aj podmienky pre fotenie, ja som sa rozhodol premiestniť do Topoľčianok, pretože som chcel odfotiť aspoň druhý osobný vlak z Úľan nad Žitavou, ktorý zo Zlatých Moraviec pokračoval do Topoľčianok. Cestou do Topoľčianok som sa zastavil na stanici Zlaté Moravce závody. Keďže som mal ešte časovú rezervu, čakal som či náhodou meškajúci vlak predsa len nepôjde. Len čo som odfotil výpravnú budovu stanice, začul som píšťalu motorového rušňa. Blížiaci príchod vlaku potvrdilo aj priecestné zabezpečovacie zariadenie. Na prekvapenie mnohých vodičov začalo signalizovať prichádzajúci vlak, ktorý sa zakrátko na to objavil.
Pred stanicou Zlaté Moravce závody
Po prechode vlaku som sa chcel premiestniť už rovno do Topoľčianok, v tom som zbadal ďalšieho priateľa Mariana, ktorý tam mal tiež namierené. Pozdravili sme sa, no nestrácali sme čas a premiestnili sme sa na stanicu v Topoľčiankach. Tu na mimoriadne vlaky čakalo ďalších pár fotografov.
Topoľčianky - výpravná budova...
...schovaná pod vysokými stromami
Ako prvý prišiel vlak z Úľan nad Žitavou. Ten bol zložený z dvoch motorových jednotiek radu 813, konkrétne 813.036 a 813.038. Vlakom do Topoľčianok pricestovalo veľa ľudí, okrem tých, čo prišli na púť, sa niektorí len previezli vlakom, ktorý si potom odfotili. Po vystúpení cestujúcich súprava išla posunovať na piatu koľaj, aby uvoľnila miesto pre druhý mimoriadny vlak. To bola dobrá príležitosť urobiť ďalších pár záberov.
Mimoriadny vlak z Úľan nad Žitavou vchádza do stanice
Po dlhom čase opäť osobný vlak v Topoľčiankach
Bagety pri posune v šturci
Netrvalo dlho a do stanice prišiel aj meškajúci vlak z Nových Zámkov. Motorový rušeň 750.201 priviezol päť vozňov, ktoré však boli takmer prázdne. Po vystúpení naozaj malého počtu cestujúcich rušeň ešte obiehal súpravu. A to bola ďalšia príležitosť pre fotografov.
Meškajúci mimoriadny osobný vlak na čele s rušňom 750.201
"Veľká vlaková súprava" v Topoľčiankach - vskutku výnimočná situácia
Taká "normálna" stanica, aspoň na chvíľu
Motorový rušeň obieha súpravu
Keďže do odchodu oboch vlakov z Topoľčianok zostávali takmer štyri hodiny, ľudia sa rozišli a ruch na stanici utíchol. Ja s Mariánom a ďalším priateľom Lukášom s priateľkou sme čakali na „otočenie slnka“. V družnej debate o železniciach nám čas plynul rýchlo, a keď sa „slnko otočilo“, mohli sme opäť fotiť odstavené vlaky, z opačnej strany.
Keď sa "slnko otočilo"
Čakanie na odchod
Ako na stanici
Ja som zostávajúci čas chcel využiť na návštevu poškodených miest na trati 141, preto som sa rozlúčil s priateľmi. Mojim cieľom boli Ladice a Žirany. Odtiaľ som pred odchodom vlakov z Topoľčianok išiel do Zlatých Moraviec, kde som oba vlaky odfotil na vchode pri mechanickom návestidle. Už stav „drôtovodov“ naznačoval, že mechanické návestidlá nefungujú. Z tohto dôvodu oba vlaky do stanice išli na „privolávačku“, teda návesť č. 39.
Prvý z mimoriadnych vlakov vchádza do stanice Zlaté Moravce
Krátko na to vchádza aj druhý mimoriadny vlak
Posledné zábery som chcel urobiť tam, kde som ráno neuspel. Presunul som sa teda do Prílepov, miestnej časti Zlatých Moraviec. Tu spolu s Mariánom sme pred nefunkčným mechanickým vchodovým návestidlom čakali na prejazd vlaku. Miesto nebolo ideálne, ale času na presun a hľadanie iného lepšieho miesta nebolo. Tentoraz vlak išiel načas, no napriek tomu, že na oblohe nebolo veľa oblakov, jeden sa našiel a práve pri prechode vlaku sa slnko schovalo zaň.
Pri vchodovej mechanike v Prílepoch
Mrzutosť z nepodareného záberu trvala veľmi krátko, veď deň prebehol celkom dobre a výlet sa vydaril aj vďaka stretnutiu s priateľmi. Keďže som nemal v pláne ísť ďalej fotiť, rozlúčil som sa s Mariánom a zamieril do Bratislavy. Zostáva len dúfať, že do Topoľčianok aspoň mimoriadne vlaky ešte občas pôjdu. Fotografie z nedeľného výletu do Topoľčianok sú vo fotoalbume. © autor