Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 08.12. 2023
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Mosty a tunely: tra�� 145 - zobrazeno 4 z 4 
Na trati 145 Prievidza – Horná Štubňa vyrástol nový železničný most
     Začiatkom septembra t. r. sa tu na stránkach magazínu Železničné.info objavila informácia o nepretržitej výluke na trati 145 a to v úseku medzi Hornou Štubňou a Skleným pri Handlovej. Pravidelne premávajúce vlaky boli na tomto úseku nahradené autobusmi. Dôvodom výluky, ktorá zatiaľ stále prebieha, je výstavba nového železničného mosta. Keďže ma zaujímalo, v akom stave práce na výstavbe nového mosta sú, uplynulú sobotu som zašiel do Hornej Štubne. O výstavbe nového železničného mosta na trati 145 je nasledujúca krátka fotoreportáž.

Tunely a mosty medzi Handlovou a Hornou Štubňou (3.) - Bralský viadukt, Pekelský tunel a Štubňanský tunel

 Pôvodne som chcel o mostoch a tuneloch medzi Handlovou a Hornou Štubňou pripraviť len dva články, ale Bralský tunel je natoľko zaujímavý železničný objekt, že si zaslúži samostatný článok. V tejto tretej časti sa budeme venovať ďalším objektom a bude to: Pekelský tunel, Bralský viadukt a Štubňanský tunel.
 

Tunely a mosty medzi Handlovou a Hornou Štubňou (2.) - Bralský tunel (tunel T. G. Masaryka)

 Jednokoľajný Bralský tunel, najdlhší na trati 145, má dĺžku 3011,6 m a preráža mohutný a dlhý horský chrbát s nadložím dosahujúcim až 222 m. Časť tunelu od Handlovej dlhá 366,18 m leží v oblúku s polomerom 850 m. Stúpanie v prvej časti, teda v oblúku, je 13,38 promile a v priamej časti je stúpanie 14,00 promile. Tunel je známy aj pod názvom tunel T. G. Masaryka.
 

Tunely a mosty medzi Handlovou a Hornou Štubňou (1.) - tunel Pstruhársky, tunel Hájnicky a viadukt Chotársky

 Trať z Handlovej do Hornej Štubne bola vybudovaná ako súčasť tzv. Stredoslovenskej tranverzály, ktorá viedla v línii od Veselí nad Moravou cez Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Žabokreky, Prievidzu, Hornú Štubňu, Zvolen, Banskú Bystricu, Červenú Skalu a Margecany do Košíc a ďalej cez Bánovce nad Ondavou a Vojany do Užhorodu. Z viacerých alternatív bola nakoniec zvolená a vybudovaná trať z Handlovej do Hornej Štubne, ale boli aj iné alternatívy. Pre vybudovanie trate z Handlovej do Hornej Štubne prispela najmä skutočnosť, že sa vytvorilo železničné spojenie Nitry s Turcom a taktiež so Zvolenom a Banskou Bystricou.


Home