ŽSR zverejnili fotografie koľajníc poškodených lomom v dôsledku silných mrazov. Fotky sú
TU!
Lom koľajnice (Obr. 1.) je trhlina v celom profile koľajnice (prerušenie kontinuity koľajovej dráhy) a výrazne ohrozuje bezpečnosť dopravy. Z hľadiska smeru lomu (kolmý, šikmý) a dĺžky porušenia kontinuity sa volí spôsob opravy chyby (koľajnicové spojky a strmene alebo krátke koľajnicové vložky) núdzová, dočasná a definitívna oprava.
K lomom koľajníc dochádza najmä u bezstykovej koľaje, ktorá je zriadená pri nižších teplotách v rozmedzí dovolených upínacích teplôt.
Upínacia teplota je teplota koľajnice alebo teplota umelo vyvolanej zmeny dĺžky koľajnicových pásov napínaním alebo ohrevom, pri zvarení záverného zvaru a upnutí týchto koľajnicových pásov.
Dovolená upínacia teplota je stanovené rozpätie teplôt alebo teplôt zodpovedajúcich umelo vyvolanej zmene dĺžky koľajnicových pásov, pri ktorých môžu byť koľajnicové pásy zvarené závernými zvarmi a upnuté bez nutnosti dodatočných úprav napätí. Dovolená upínacia teplota je v rozmedzí od +17 do +23 °C. Ľavý i pravý koľajnicový pás sa upínajú pri rovnakej teplote, pripúšťa sa rozdiel maximálne 3°C.
Vzniknutá špára po lome koľajnice je malá, asi 75 mm. Vplyv na veľkosť špáry po lome má pozdĺžny odpor koľaje, t.j. držebnosť upevňovadiel a kvalitné koľajové lôžko. Lom koľajnice zpravidla nespôsobí vykoľajenie koľajového vozidla. Lom koľaje môže byť ľahko indikovaný zabezpečovacím zariadením s koľajovými obvodmi.