Stručne z histórie
Železnica do mesta Prešov bola vybudovaná v rámci výstavby Košicko–bohumínskej železnice (KBŽ) ako odbočka z Kysaku. Prevádzka na trati bola zahájená 1. septembra 1870. O pár rokov neskôr bola ukončená aj výstavba Prešovsko-tarnovskej železnice a prevádzka z Prešova do Orlova–Plavča sa začala 1. mája 1873.
Po 2. svetovej vojne bola vybudovaná druhá koľaj z Košíc do Žiliny (Trať družby) a prebehla aj jej elektrifikácia. Elektrifikácia úseku Košice – Kysak bola ukončená 1. júna 1961. Trať z Kysaku do Prešova bola zelektrifikovaná až v roku 1978.
O výstavbe trolejbusových dráh v Prešove bolo rozhodnuté ešte v roku 1958, pričom sa mali elektrifikovať kapacitne vyťažené mestské linky. Ako prvá bola vybudovaná linka z Nižnej Šebastovej cez Šarišské Lúky do Prešova. Napriek problémom bola prevádzka zahájená 13. mája 1962. Postupne sa vybudovala sieť trolejbusových liniek až do dnešnej podoby.
Po rozdelení Československa politické vedenie Slovenskej republiky presadzovalo železničné spojenie s Poľskom cez priechody Skalité a Plaveč. Obe tieto železničné spojenia boli následne elektrifikované. Železničné spojenie cez Plaveč malo byť dôležitým pre tranzit a rozvoj dopravy v smere Balt – Jadran. Verejnú súťaž pre elektrifikáciu železničnej trate Prešov – Plaveč vyhrala spoločnosť Eltra, ktorá musela vyriešiť aj križovanie železničného trakčného vedenia s trolejbusovým trakčným vedením v meste Prešov. Elektrifikácia trate prebiehala vo viacerých etapách, prvá z Prešova do Veľkého Šariša bola ukončená 22. októbra 1996, elektrická prevádzka na celej trati do Plavča bola zahájená 5. júna 1998.
Výlet
Náš výlet sme začali v Kapušanoch pri Prešove dobrým obedom. V reštaurácii vybudovanej v tesnej blízkosti bývalej výpravnej budovy sme si dali chutný obed. Bývalá výpravná budova prešla rekonštrukciou a tiež sa v nej nachádza reštaurácia. Aj napriek rekonštrukcii budova nesie znaky svojej železničnej minulosti. Urobili sme pár záberov bývalej výpravnej budovy na trati Prešov – Bardejov a zamierili sme do mesta.
Bývalá výpravná budova stanice Kapušany pri Prešove
Prvé križovanie
Prvé netradičné križovanie sa nachádza v tesnej blízkosti frekventovanej križovatky ulíc Bajkalská a Jánošíkova s hlavnou cestou Sabinovská. Bol pracovný deň a doprava na cestách bola vysoká. Chvíľu sme fotili a pozorovali premávku na križovatke, najmä sme čakali na trolejbusy, ktoré premávajú na trase Sabinovská – Bajkalská. Samozrejme, že sme si zistili cestovný poriadok nielen trolejbusov, ale aj vlakov. Chceli sme vyfotiť trolejbusy aj vlaky pri prechode cez toto železničné priecestie. Okrem toho sme skúmali netradičné technické riešenie, ktoré spoločnosť navrhla a ktoré je dodnes v prevádzke.
Mapka lokality
Zložitosť priecestia je zrejmá z fotografie
Križovanie trakčných vedení - 3kV js ŽSR a 600 V js DP
Izolačný medzikus (2x) v trakčnom vedení ŽSR
Trolejbus prechádza cez priecestie
Podstatou je, že železničné trakčné vedenie je v danom úseku prerušené. Vlaky, teda elektrické jednotky, resp. elektrické rušne na osobných a nákladných vlakoch, tu v oboch smeroch pred priecestím stiahnu trolejový zberač. Za týmto účelom sú z oboch strán umiestnené železničné značky. Trolejbusové dvojvodičové vedenie je neprerušené, takže trolejbusy prechádzajú miestom križovania bez obmedzení. Bezpečnosť premávky je zaistená prostredníctvom samostatných napájacích úsekov na oboch trakčných vedeniach, trolejbusových aj železničných, ktoré majú samostatné odpínače, takže v prípade potreby kvôli poruche alebo údržbe je možné miesto styku vypnúť od napätia z ktorejkoľvek strany na oboch trakčných systémoch. V prípade železničného trakčného vedenia sa nedá neprehliadnuť zosilňovacie vedenie, ktoré je vedené bokom na vysokých trolejových stožiaroch. V čase nášho výletu bolo v Prešove dosť oblačnosti, na jednej strane nám to umožňovalo fotiť z oboch strán smeru trate, ale samozrejme, že fotografie sú trochu tmavšie. Počkali sme na osobné vlaky, ktoré tu premávajú, urobili sme ešte pár dokumentačných záberov a premiestnili sme sa k druhému železničnému priecestiu.
Vlak prechádza inkriminovaným úsekom so stiahnutým zberačom
Spleť trakčných vedení - 3 kV js ŽSR a 600 V js DP
Pohľad na križovanie od severu
Trakčné vedenie 3 kV = na vysokých trolejových stĺpoch
Celkový pohľad na križovanie
Druhé križovanie
Druhé križovanie trolejbusovej dráhy so železničnou je na frekventovanej Levočskej ulici. Hlavný ťah na Poprad je ešte viac vyťažený, ako predchádzajúca hlavná cesta na Sabinov, teda chodí tu viac motorových vozidiel.
Mapka lokality
Kĺbový trolejbus prechádza cez priecestie
Križovanie dvoch trakčných systémov
Detailný pohľad
Pohľad z hlavnej cesty na železničné priecestie
Priecestie na Levočskej ulici je takisto vybavené závorami. Urobili sme pár záberov tohto priecestia. Pre našu radosť sa oblačnosť v Prešove roztrhala a trochu sa vyčasilo. Čakali sme na pravidelný osobný vlak do Lipian, keď sa odrazu PZZ uviedlo do prevádzky a nás potešil manipulačný vlak, na čele ktorého bol motorový rušeň radu 751.
Nákladný vlak na čele s motorovým rušňom prechádza cez Levočskú ulicu
Technické riešenie križovania dvoch trakčných systémov je tu rovnaké, ako pri prvom križovaní, a keďže sme mali všetko nafotené rozhodli sme sa náš výlet ukončiť. Síce sa trochu vyčasilo, ale celý deň pofukoval nepríjemný vietor, takže sme aj trochu vymrzli. Napriek tomu sme boli obaja s výletom spokojní. Odviezol som Nora na určené miesto a spokojný som zamieril domov.
Schématický náčrt križovania
Trakčné vedenie ŽSR je v danom úseku prerušené
Detailný pohľad na železničné a trolejbusové trakčné vedenie
Križovanie dvoch trakčných systémov je z technického a rovnako dopravného hľadiska veľmi zaujímavé. Bezpečnosť na železničných priecestiach je závislá predovšetkým od disciplíny a dodržovania pravidiel premávky vodičmi cestných vozidiel. No niekedy môže „zaúradovať“ aj technika. Počas existencie dvoch netradičných železničných priecestí sa stalo v decembri 1996, že práve na jednom železničnom priecestí došlo k vyskočeniu zberačov elektrického prúdu na trolejbuse, ktorý prechádzal cez priecestie. Nanešťastie, práve keď sa vodič trolejbusu snažil vyskočené zberače nasadiť na trolejové vedenie, priecestné zabezpečovacie zariadenie sa uviedlo do činnosti, pretože sa blížil medzinárodný rýchlik smerujúci z Poľska do Rumunska. Rýchlik samozrejme nedokázal zastaviť pred trolejbusom, ktorý blokoval železničnú trať. Našťastie, pri zrážke sa nikomu nič nestalo a zrážka mala len materiálne škody. Cestujúci ešte pred zrážkou z trolejbusu stihli vystúpiť.
Ktovie, či by dnes mohlo také netradičné úrovňové križovanie dvoch dráh vzniknúť. V každom prípade treba dúfať, že v budúcnosti k podobným stretom na týchto dvoch železničných priecestiach nebude dochádzať.
Viac fotografií je vo fotoalbume. Text a foto: © autori