Železničná trať z Tornanádasky MÁV je zaústená do západného zhlavia stanice Turňa nad Bodvou. Obec Turňa nad Bodvou je známa cementárňou, ale i torzom turnianskeho hradu, ktorý sa vypína nad obcou. Prvá železničná trať do Turne nad Bodvou bola vybudovaná z Košíc, konkrétne zo stanice Barca, ležiacej na trati Miškovec (maď. Miskolc) – Košice. Trať vedie cez Moldavu nad Bodvou, z ktorej bola vybudovaná odbočka do Medzeva a z nej ďalšia odbočka Počkaj – Baňa Lucia. Prevádzka na trati z Košíc do Turne nad Bodvou bola zahájená 12. októbra 1890, na odbočkách dňa 1. augusta 1894. O pár rokov neskôr, dňa 23. augusta 1986, bola zahájená prevádzka na približne 57,5 km dlhej „Miestnej železnici v údolí Bodvy“, ktorá bola vybudovaná z odbočujúcej stanice Sajóecseg ležiacej na trati MÁV Miskolc – Bánréve.
Po vzniku 1. ČSR trať z Tornanádasky (MÁV) do Turne nad Bodvou preťala štátna hranica. V najstaršom výberovom cestovnom poriadku z roku 1924, ktorý mám k dispozícii, nie je o premávke na tejto trati žiadna zmienka. Pravdepodobne osobná doprava na tejto trati v tom čase už nefungovala.
Po 2. svetovej vojne bola vybudovaná železničná trať z Rožňavy do Turne nad Bodvou, na ktorej bola prevádzka zahájená 23. januára 1955. Najväčšou stavbou na tejto trati bol Jablonovský tunel. Železničná stanica Turňa nad Bodvou sa po zahájení dopravy na trati (Zvolen –) Plešivec – Košice stala odbočnou pre trať do Tornanádasky.
Železničná trať Turňa nad Bodvou (ŽSR) – Tornanádaska (MÁV) dlhá asi 8 km vedie nenáročným prevažne rovinatým terénom. Podľa hektometrovníka, ktorý som objavil tesne pred štátnou hranicou, je trať na slovenskom území dlhá cca 3,2 km. Tesne pred štátnou hranicou je bývalá zastávka Hídvégardó (MÁV), z ktorej je vybudovaná odbočka, resp. vlečka do lomu v katastri slovenskej obce Hosťovce. Vlečková koľaj tu ešte stále existuje. Pred pár rokmi tu stála aj menšia budova zastávky, ale tá v súčasnosti už neexistuje. Stanica MÁV Tornanádaska je poslednou na trati, kam pravidelne premávajú osobné vlaky, ale trať je na maďarskej strane udržiavaná a zjazdná až po štátnu hranicu.
Mapka lokality
V ostrom kontraste s maďarským úsekom je trať na slovenskom území. Drevené podvaly sú na viacerých miestach úplne prehnité. Skoro na celom úseku trate chýbajú železné podložky, skrutky a spojky. To, čo sa dalo rozobrať a odniesť do zberných surovín, je rozkradnuté. Trať je nezjazdná, na viacerých miestach husto zarastená stromami a náletovými drevinami. Za stanicou Turňa nad Bodvou v smere k štátnej hranici je na trati menší betónový mostík (priepust) nad Hájnickým potokom. Približne v strede slovenského úseku je ďalší železný most nad potokom Turňa. Svoj výlet a aj túto reportáž som rozdelil na tri časti. V prvej sa pozrieme na trať z Tornanádasky po štátnu hranicu. V druhej časti budem pokračovať od štátnej hranice po železný most nad potokom Turňa. Tretia časť dokumentuje úsek trate opačným smerom zo stanice Turňa nad Bodvou po železničný most nad potokom Turňa.
Úsek Tornanádaska MÁV – štátna hranica MR/SR
Tornanádaska MÁV - osobný vlak
Nefunkčné návestidlo od Turne nad Bodvou
Chránené železničné priecestie s blikajúcim bielym svtelom
Poľná skratka do obce Hídvérgardó
Vlečka do lomu
Zastávka Hídvégardó s odbočkou do lomu
Priepusť
Smer Tornanádaska MÁV
Úsek štátna hranica MR/SR – most nad potokom Turňa
Smer Turňa nad Bodvou
Trasa trate je označená kríkmi
Hektometrovník s údajom km 3,2
Zarastená trať
km 3,0
Návestidlo zhrdzavené z oboch strán
km 2,8
Zhnité podvaly, chýbajúce skrutky, podložky
Pohľad na vlak na trati 160
Koľajnice voľne ležia na zhnitých podvaloch
km 2,5
km 2,4
Bližšie k mostu nad potokom Turňa ide trať na zvýšenom násype
Koľaj strácajúca sa v húštine
Križovanie s poľnou cestou
Pohľad do húštiny jedným aj druhým smerom
Strácajúci sa železný most nad potokom Turňa
Úsek Turňa nad Bodvou – most nad potokom Turňa
Stredná časť výpravnej budovy stanice Turňa nad Bodvou
Bočný pohľad
Súbeh koľají
Návestidlá umiestnené na lávke
Ako tak priechodný úsek trate
Trať do Tornanádasky klesá
Smer Turňa nad Bodvou
Betónový mostík nad Hájnickým potokom
Pohľad jedným aj druhým smerom
Nepriechodný úsek trate skrytý v kríkoch
Železný most nad potokom Turňa
Postupne bude celý most rozkradnutý
O budúcnosti železničnej trate na slovenskom území je pravdepodobne rozhodnuté. K jej fyzickej likvidácii doteraz nedošlo zrejme len kvôli chýbajúcim finančným prostriedkom potrebných na likvidačné práce. Kedysi na tejto trati fungovala aspoň nákladná peážna doprava, pričom rušeň tlačil súpravu vozňov z Turne nad Bodvou na vlečku lomu v Hosťovciach. Dnes sa vápenec dopravuje výlučne nákladnými autami. V priebehu krátkeho času, ktorý som strávil pochôdzkou po tejto zabudnutej trati, prešlo po ceste k lomu a opačným smerom množstvo nákladných áut s ťažkotonážnymi návesmi.
Dnes vápenec z lomu vozia nákladné autá
Viac fotografií zo železničnej trate Tornanádaska (MÁV) – Turňa nad Bodvou je vo fotoalbume. Foto: © autor