Miesto na fotenie som si vybral v okolí Slavca, kde som počkal na rýchlik R 812 Sitno do Bratislavy. Vlak som vyfotil s panorámou tunajšieho lomu vápenca.
754.072 na čele R 812 Sitno
Minule som na stanici v Lubeníku vídaval stávať nákladné vozne kryté s plachtovou strechou a samozrejme aj výsypné vozne, preto som zamieril na 165. Blízko zastávky Gemerská Hôrka som počkal na prvý manipulačný vlak z Lubeníka. Na Koniarskej planine som urobil pár záberov nákladného vlaku.
Mn Lubeník - Plešivec na Koniarskej planine
Rušeň 751.118 na čele Mn
Po obede som opäť zamieril do Slavca. Pred stanicou som chcel počkať na nákladný vlak, ktorý vozí vápenec do tunajšej vápenky. Chvíľu som čakal pri priecestí, keď sa odrazu signalizácia uviedla do chodu. To sa blížil rýchlik R 811 Gemeran do Košíc. Zo Slavca je trať dvojkoľajná až po výhybňu v Brzotíne. Zrejme v tomto úseku sa stretol rýchlik s nákladným vlakom, na ktorý som čakal, pretože krátko po prejdení rýchlika sa výstražné zariadenie opäť uviedlo do chodu. Následne sa objavil aj nákladný vlak, na čele ktorého boli dva rušne radu 751 a na postrku rušeň radu 752. Vlak pomaly vošiel do svojej cieľovej stanice.
Rušne 751.126+751.129 na Pn s vápencom
Ja som sa presunul na opačnú stranu stanice. Chcel som počkať na „rušňovlak“ do Plešivca. No svoje rýchle opustenie miesta som následne oľutoval, pretože z novej pozície som videl, ako do stanice vošiel cisternový nákladný vlak z Kapušian pri Prešove do Stožka. Vlak v stanici zastavil, aby dal prednosť oproti idúcej „rýchlobežke“, teda nákladnému vlaku zo Zvolena do Košíc. Po prejdení rýchlobežky sa cisternový vlak pohol a vyrazil do cieľovej stanice. Žiaľ, na oblohe pribudlo oblačnosti, až sa úplne zatiahlo. Keby som počkal pár minút pred stanicou, mohol som vlak vyfotiť dva razy a prvý raz by bolo ešte slnko.
Dvojica rušňov radu 746 na Pn Kapušany pri Prešove - Stožok
Napriek tomu, že sa zatiahlo, čakal som na svojom mieste. Dúfal som, že bude nasledovať posun výsypných vozňov do vápenky. Medzitým posunoval motorový rušeň 752.051, ktorý vykonával postrk na nákladnom vlaku, aby sa dostal na čelo rušňového vlaku.
Rušeň 752.051 posunuje
Netrvalo dlho a objavil sa rýchlik R 814 Domica do Bratislavy. Na jeho čele bol rušeň 757.009, zatiaľ posledný rekonštruovaný rušeň tohto radu.
Rušeň 757.009 na čele R 814 Domica
Po prejdení rýchlika sa do Plešivca vybrala aj trojica rušňov od nákladného vlaku.
Trojica rušňov odchádza do Plešivca
Potom sa dlho nič nedialo. Už som pomaly balil a chystal sa domov, keď sa na zriaďovacom návestidle rozsvietilo biele svetlo, signál pre posun povolený. Hneď na to sa ozvala píšťala motorového rušňa. Čakal som, či sa ukáže „prasiatko“, ako sa hovorí rušňom radu T 212, ktorý miestna vápenka vlastní, a ktorý som tu už na stanici vyfotil. No objavil sa iný rušeň, ktorý za sebou ťahal tzv. „cibuláky“, nádržkové vozne na cement, resp. vápno. Niekoľko týchto vozňov už bolo odstavených v stanici. Rušeň súpravu ďalších vozňov posunoval až pred stanicu od Rožňavy a zasunul na koľaj k už skôr odstaveným vozňom. Rušeň potom posunoval na opačné zhlavie a o chvíľu už ťahal časť výsypných vozňov s vápencom na vlečku vápenky.
Rušeň 740.869 posunuje s "cibulákmi" do stanice
Obiehanie
Posun s výsypnými vozňami
V diaľke bolo vidieť ešte niekoľko výsypných vozňov, tak som predpokladal, že rušeň bude ešte posunovať. Medzitým prešiel ďalší nákladný vlak asi s rudou, na čele ktorého bola dvojica rušňov radu 756.
Dvojica rušňov radu 756 na Pn
Tak, ako som predpokladal, netrvalo dlho a na vlečke vápenky sa opäť objavil rušeň, ktorý posunoval do stanice, aby do vápenky odtlačil zostávajúcu časť výsypných vozňov. Keďže bolo počasie foteniu neprialo, rozhodol som sa ísť domov, aj keď asi o polhodinu mal ísť rýchlik do Zvolena.
Rušeň 740.869 posunuje pre ďalšie vozne
Vlečka vápenky
Rušeň tlačí zvyšné vozne do vápenky
Do Slavca určite opäť zájdem, pretože vlaky nielen fotím, ale rád sledujem aj železničný život na stanici. Dúfam, že počasie sa konečne umúdri a slnečných dní bude pribúdať. Foto: © autor