Električkové trate v Brne majú na rozdiel od Bratislavy normálny rozchod, 1435 mm a sieť liniek električiek v Brne je rozsiahla. Tomu zodpovedá aj množstvo týchto dopravných prostriedkov MHD, ale aj rozmanitosť ich typov. Zaujímavosťou pre mňa je napríklad využitie obojsmerných električiek, ktoré majú dvere po oboch bočných stranách a pre ich otočenie nie je potrebné obratisko. V prevádzke v Brne sú aj nízkopodlažné (Low Floor) električky, ktoré v Bratislave chýbajú. Tak ako v Bratislave, aj v Brne premávajú aj staršie typy, a rovnako niektoré z nich prešli obnovou. Cieľom tejto fotoreportáže nie je popisovanie technických parametrov jednotlivých typov električiek, jej cieľom je skôr ukážka toho, ako som si skrátil čakanie na odchod vlaku, ako som relaxoval uprostred rušného centra metropoly Juhomoravského kraja. Stručné informácie o dopravných prostriedkoch Dopravného podniku mesta Brno sú uvedené na stránke akciovej spoločnosti.
Električka, tramvaj, či šalina Škoda 13T
Električka K2R pod katedrálou Petrov
"Šalina" Škoda 13T
Obojsmerná električka typu KT8D5 na zelenom koberci
Električka Anitra na linke P2
Klasika - dvojica T3 pod Petrovom
Nízkopodlažná električka Vario LF2R.E
Opäť obojsmerná KT8D5
Dvojica renovovaných T3R
Električka K2R pod Čedokom
Dvojica T3 na linke 13, ktorou sa odveziete aj do Technického múzea
Obojsmerná KT8D5 na linke 8
Dvojica električiek T6A5
Opäť obojsmerná KT8D5 na linke 8
Dvojica nízkopodlažných električiek Vario LF2R.E
Renovovaná kĺbová šalina K2R
Obojsmerná električka KT8D5 na linke 13
Obojstranné križovanie tratí v centre Brna
Súbežná jazda električiek
Šalina Škoda 13T pod Čedokom
A ešte jedna Anitra
Obojsmerná električka ma zaujala natoľko, že som sa pri jednej predchádzajúcej návšteve Brna previezol na konečnú zastávku Líšeň Mifkova. Zastávka zaberá podstatne menej priestoru, než klasické obratisko.
Vzhľadom na počet električiek a ich rozmanitosť bolo fotenie električiek v centre Brna doslova vzrušujúce. K hlavnému nádražiu v Brne sa zbieha viacero električkových tratí a na krátkom úseku tu idú paralelne dve trate, medzi ktorými je obojstranné križovanie. Počas mojej návštevy bola doprava navyše posilnená o spoje na výstavisko, takže električky premávali doslova každú sekundu. Došlo mi, že fotenie električiek v Brne je doslova šialené, a preto už viem, prečo sa električky v Brne volajú šaliny.
Nasýtený fotením šalín som sa premiestnil na stanicu, kde som do odchodu vlaku ešte chvíľu fotil vlaky. Foto © autor