Mestská časť Bratislava-Nové Mesto odkúpila od spoločnosti Woodimex historickú budovu stanice Konskej železnice v Bratislave na križovatke ulíc Legionárska a Krížna. Výstavba budovy postavenej v klasicistickom slohu prebiehala pred rokom 1840. Ide pravdepodobne o najstaršiu budovu slúžiacu železniciam, ktorá sa zachovala dodnes.
Výpravná budova bola postavená v rámci výstavby prvej konskej železnice v Uhorsku z Bratislavy (vtedajšieho Prešporku) do Trnavy a Serede. Konská železnica z Bratislavy do Trnavy sa vybudovala ako reakcia na vznik Severnej železnice cisára Ferdinanda. Výstavbu železníc v rakúskej časti monarchie považovala uhorská šľachta za ohrozenie vlastného agrárneho exportu. Z tohto dôvodu donútila uhorský snem prijať prvý zákon o železniciach v Uhorsku – XXV. Článok zákona „O súkromných podnikoch, rozvíjajúcich blaho a obchod krajiny“.
Stručne z nedávnej histórie
Začiatkom 90-tych rokov minulého storočia budovu „koňky“ získal a zrekonštruoval Hydrostav, a.s., ktorá bola jej majiteľom. V budove prvej konskej železnice na križovatke Legionárskej a Krížnej ulice pôsobili detský folklórny súbor Prvosienka a klub akrobatického rock and rollu Hydrorock. Na pohybové a jazykové kurzy sem chodili deti aj dospelí, a organizovali sa tu kultúrne podujatia a koncerty. V budove sídlila tiež cestovná kancelária Hydrotour. Spoločnosť Hydrostav sa v roku 2003 dostal do konkurzu a jej nehnuteľnosti prešli pod správcu konkurznej podstaty. Mestská časť Bratislava-Nové Mesto chcela odkúpiť budovu stanice odkúpiť už vtedy za 12 miliónov korún. Hydrostav však cenu zdvihol na 24 miliónov korún. Záujem o zákonom chránenú kultúrnu pamiatku neprejavilo ani ministerstvo kultúry. Z podnikateľských kruhov vtedy prenikli informácie o tom, že v budove chcú urobiť klub a erotický salón. Nový majiteľ sa ale vtedy nenašiel a chátranie budovy koňky pokračovalo. Až v roku 2005 prebehol konečne konkurz. Budovu stanice prvej konskej železnice kúpila za 20,7 milióna korún spoločnosť Woodimex. Spoločnosť Woodimex sa stala víťazom verejného ponukového konania, ktorého prvé kolo sa začalo v apríli 2005. Vtedy budovu ponúkali za 21,6 milióna korún podľa znaleckého posudku, za túto cenu ju však nikto nechcel kúpiť. Napokon sa budovu rozhodli predať spoločnosti Woodimex, pretože ponúkla najviac. Mestská časť Bratislava-Nové Mesto ponúkala 12 miliónov, čo bolo málo na budovu ohodnotenú na 22 miliónov korún, no zaplatiť viac nebolo v možnostiach mestskej časti. Výpravnú budovu nakoniec v roku 2008 od spoločnosti Woodimex odkúpila Mestská časť Bratislava-Nové Mesto, ktorá chce objekt využívať na spoločenské akcie. Vo dvore za budovou bolo vybudované neverejné parkovisko pre motorové vozidlá. V minulom roku sa na budove vykonávali rekonštrukčné práce, ktoré mali okrem iného vonkajšie múry budovy zbaviť vlhkosti. Rekonštrukčné práce prebiehali aj vo vnútri budovy. Na prízemí bola zriadená sobášna sieň. Ešte zostáva zrekonštruovať prvé poschodie a podkrovie, ale všetko závisí od finančných prostriedkov. Vonkajšie práce boli už ukončené a budova dostala aj nový farebný šat, výber farieb mali na starosti odborníci na pamiatky. Už v marci by sa tu mali konať prvé sobáše.
Výpravná budova na križovatke ulíc Legionárska - Krížna
Vežička s hodinami
Pamätná tabuľa
Kamerový systém
Vjazd na parkovisko za budovou
Výpravná budova je v opatere mestskej časti Bratislava-Nové Mesto, čo dáva záruku jej dlhej existencie. Mestská časť má budovu aj vo svojom erbe.