V júni 2008 sa objavili informácie, že Starý most zbúrajú. Následne magistrát vyhlásil aj anketu o novom vzhľade Starého mosta. V ankete sa mohli vyjadriť občania a vybrať z troch návrhov jeden. Vyhral návrh tzv. „perforované rebro“. Uvažovalo sa využiť Starý most pre vybudovanie nosného systému do Petržalky, na ktorý mesto malo 1,2 mld. Sk. Na mostných pilieroch Starého mosta sú uložené dve oceľové konštrukcie, jedna kedysi slúžila pre železničnú trať, druhá slúžila pre cestnú dopravu.
Starý most, most Apolo a Diaľničný most z hradu
Starý most je pre dopravu uzavretý (Šafárikovo námestie)
Vstup na stavenisko je zakázaný
Samotný proces výberu nového vzhľadu Starého mosta a jeho nový vzhľad sa stretol s kritikou i odborníkov z oblasti architektúry, ktorí požadovali vyhlásiť medzinárodnú architektonickú súťaž. Pravdepodobne pod vplyvom aj týchto udalostí sa s mostom nič nedialo. Až koncom roku 2008 sa objavili ďalšie informácie o Starom moste, pretože vzhľadom na jeho havarijný stav statiky bola dňa 31. decembra 2008 vylúčená individuálna doprava, okrem autobusov MHD.
Pohľad na oceľovú konštrukciu po odstránení betónovej mostovky
- smer Petržalka
Uloženie nosníkov konštrukcie
Vo februári 2009 magistrát oznámil, že predchádzajúce úvahy o celkovej rekonštrukcii mosta sa nebudú realizovať. Most sa mal iba opraviť. Údajným dôvodom pre zmenu rozhodnutia mala byť finančná kríza, teda chýbajúce peniaze, ktoré sa minuli na rekonštrukciu zimného štadióna. Opravou sa mala zabezpečiť statika mosta, najmä výmenou poškodených častí. Vtedajší primátor pri tejto príležitosti sľuboval koľajnice a električku do Petržalky do dvoch rokov. Električková trať mala mať dve koľaje, pre jednu koľaj sa mala využiť konštrukcia, ktorá pôvodne slúžila pre železničnú trať.
Rekonštruovaná konštrukcia je obohnaná pletivom
Uloženie nosníkov
S mostom sa však stále nič nedialo. Čas plynul až 13. mája 2010 bol vyhlásený havarijný stav a zakázaná na moste premávka akejkoľvek dopravy. Z mosta (z cestnej konštrukcie) bola tak vylúčená autobusová MHD a uzavretá bola aj lávka pre peších a cyklistov.
Lávka pre peších a cyklistov je od 7.1.2011 otvorená
Od mája minulého roku bol z mosta demontovaný plynovod a z konštrukcie pre cestné vozidlá odstránený asfalt a betónová mostovka. Tak došlo k odľahčeniu mostu asi o 2100 ton. Vďaka odľahčeniu mosta sa jeho stav zmenil z najhoršieho siedmeho stupňa na piaty, čo umožnilo otvorenie mosta pre peších. Most je však nutné ďalej opravovať. Práce sú prerušené z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov. Uvažovalo sa s úplným rozobratím mostu, pričom sa oceľové konštruckie mali dopraviť na breh a tam opraviť, a následne opravené opäť osadiť na pilere.
Pohľad na oceľovú konštrukciu - smer Staré mesto
Stredná časť oceľovej konštrukcie
Nedeľné takmer jarné počasie na Starý most prilákalo množstvo obyvateľov a návštevníkov Bratislavy, peších i cyklistov. Možno ich záujem vyvolala aj zvýšená hladina rieky Dunaj, ktorý v nedeľu, v čase keď som bol na moste, kulminoval na úrovni 770 cm. Odstránený asfalt a betónová mostovka poskytuje zaujímavý pohľad na konštrukciu, ktorá slúžila cestnej doprave. Stav oceľovej konštrukcie pre železnicu sa zatiaľ nezmenil.
Petržalka
Konštrukcia pre železnicu
Toľko zatiaľ o aktuálnom stave Starého mosta. Aj keď mala v tomto roku viesť po moste električková trať, je zrejmé, že to tak nebude. Jedine, žeby nové vedenie mesta a VÚC prekvapilo. Na záver ponúkam pohľad na pôvodný Most Františka Jozefa I. ako ho zaznamenali neznámi autori na dobových fotografiách, resp. pohľadniciach.
Most Františka Jozefa I. na dobovej pohľadnici - pohľad z Petržalky
Most Františka Jozefa I. na dobovej pohľadnici - pohľad z hradu
Fotografie aktuálneho stavu Starého mosta boli doplnené do fotoalbumu. © autor.