Klub historickej techniky pri RD vo Zvolene s podporou Železníc Slovenskej republiky pripravil akciu „Parným vlakom Horehroním“. Akcia sa uskutočnila v piatok 31. júla a sobotu 1. augusta 2009. V piatok išiel mimoriadny historický vlak s parným rušňom 422.0108 z Banskej Bystrice do Brezna, ale žiaľ, nemal som možnosť sa tejto akcie zúčastniť. O to viac som sa tešil na sobotu. V sobotu išiel historický parný vlak z Červenej Skaly cez Telgártsku slučku do Dobšinskej Ľadovej Jaskyne a späť, a ja som bol pritom.
V sobotu 1. augusta som sa predpoludním vybral do Červenej Skaly. Tu spokojne odfukoval Malý býček, storočný parný rušeň 422.0108 so súpravou historických vozňov Ci 4-2093, Dd 72442 a Ci 3-9738, a na konci súpravy bol ešte prívesný vozeň CDlm a motorový vozeň M131.1053 Hurvínek.
Parný rušeň 422.0108
Na ďalšej koľaji vyčkával požiarny vlak na čele motorovým rušňom T466.0253 s nádržkovým vozňom R 555 510.
Červená Skala
Odchod historického vlaku z Červenej Skaly bol naplánovaný na 13.00 hod., takže som mal dosť času na fotenie. Okrem mňa tu bolo pár známych aj menej známych ľudí, ktorí čakali na odchod mimoriadneho vlaku a poniektorí tiež fotili.
Parný rušeň 422.0108 na čele historického vlaku
Stretnutie 422.0108 s Horehroncom
Rušňové čaty tiež nezaháľali a čas využívali na čistenie oboch rušňov. Približovalo sa poludnie a s ním aj príchod rýchlika R 811 Horehronca z Bratislavy do Košíc. Prišiel takmer načas a na jeho čele bol motorový rušeň 754.010-7. Z rýchlika vystúpili viacerí účastníci mimoriadnej jazdy historickým parným vlakom. Akcia bola načasovaná tak, že účastníci sa na akciu a aj z akcie mohli odviesť práve spomínaným rýchlikom.
MV 812.024 - Červená Skala
Parný rušeň 422.0108 posunuje so súpravou
Čakanie na odchod
Po odchode Horehronca som ešte chvíľu fotil, parný vlak tu na stanici posunoval na tretiu koľaj, pri ktorej je nástupište. Medzitým som uvažoval, či sa mám previesť parným vlakom, ale pretože vlak nemal žiadne fotozastávky, rozhodol som sa ísť radšej súbežne vedľa trate autom a mimoriadny vlak odfotiť cestou do Dobšinskej Ľadovej Jaskyne.
Telgártska sľučka pod Kráľovou hoľou
Keďže technicky najzaujímavejším úsekom je železničná trať v okolí Telgártu, pobral som sa práve tam. Údolie Hrona od Červenej Skaly má značné stúpanie, preto bolo potrebné železničnú trať rozvinúť, aby sa dodržali sklonové pomery. Z viacerých alternatív bola realizovaná alternatíva s najpozoruhodnejšou stavbou. Je to špirálová slučka v Telgárte dlhá asi 2,3 km, ktorá prekonáva výškový rozdiel 31 m.
Telgárt penzión
V Telgártskej slučke je položený aj najdlhší tunel trate z Červenej Skaly do Margecian, tunel Kornela Stodolu, resp. Telgártsky, ktorý je dlhý 1239 m. Tunel je umiestnený sčasti v oblúku s polomerom 400 m a v stúpaní 12,5 ‰.
Parný vlak na Telgártskom viadukte
Tesne za telgártskym tunelom prekonáva trať údolie 22 m vysokým a 86 m dlhým viaduktom so sklonom 17 ‰. Zatiaľ čo krajné časti viaduktu tvoria z každej strany dva kamenné oblúky so svetlosťou 9 m, stredná časť je preklenutá elegantným oblúkom s rozpätím 32 m. Telgártsky viadukt bol prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu na tratiach ČSD.
Historický vlak prechádza cez kamenný viadukt Chmaroška
V Telgárte som zašiel na miesto odkiaľ je výhľad nielen na Telgártsku slučku, ale aj na ďalší pozoruhodný 18 m vysoký viadukt Chmaroška s nádhernými deviatimi kamennými oblúkmi. Za ním trať pokračuje ďalej 250 metrov dlhým Hronským tunelom a nakoniec 848 metrov dlhým vrcholovým Besníckym tunelom. Vrcholovým, pretože sa v ňom nachádza vrcholový bod tejto trate vo výške 957 metrov nad morom. Je to zároveň najvyšší bod železničných tratí s normálnym rozchodom na Slovensku. Besnícky tunel je zároveň najvyššie položeným tunelom. Na tomto krátkom, len 12 km dlhom úseku pod Besníckym sedlom, musí trať prekonať rozdiel 172 metrov. Na úbočí sedla Besník pramení rieka Hron, druhá najväčšia rieka, ktorá tu, na svojom hornom toku tvorí prirodzenú hranicu medzi Nízkymi Tatrami a Slovenským Rudohorím.
Parný vlak po príchode do Dobšinskej Ľadovej Jaskyne
Odfotiť vlak na viacerých miestach je problém, pretože cesta je úzka a kľukatá so značným stúpaním. Na viacerých miestach železničná trať ide zalesneným priestorom, takže aj preto je problém vlak odfotiť. Preto som sa z Telgártu presunul rovno do Dobšinskej Ľadovej Jaskyne, kde som akurát stihol príchod mimoriadneho vlaku do železničnej stanice.
Parný rušeň 422.0108 obieha súpravu
Zatiaľ čo cestujúci vystupovali, parný rušeň bol odpojený od súpravy a išiel súpravu obiehať. To som využil a urobil som pár záberov.
Motorový rušeň T466.0253 na čele požiarneho vlaku
Potom som sa presunul na vchod do stanice a počkal som na požiarny vlak. Po jeho príchode som ešte chvíľu fotil na stanici a potom som sa išiel aj ja trochu občerstviť. V tunajšej ľadovej jaskyni som už bol viackrát, takže som nemal v úmysle tam ísť opäť, preto som sa vrátil späť na stanicu.
Chvíľa pre oddych
Parný rušeň 422.0108 opäť na čele súpravy - tendrom dopredu
Parný rušeň 422.0108
Pred odchodom historického vlaku späť do Červenej Skaly som sa pobral aj ja, s úmyslom odfotiť vlak niekde na trati. Najprv som uvažoval ísť fotiť pod Ostrú Skalu, no nakoniec padla voľba na Vernár. Dnes je tu len zastávka, ale predtým to bola naša najvyššie položená železničná stanica. Tu som počkal na príchod parného vlaku.
Historický vlak vchádza do zastávky Vernár
Potom som sa presunul opäť pred Telgárt, kde sa mi pošťastilo vlak odfotiť na Chmarošskom viadukte a o kúsok ďalej aj pri východe z Telgártskeho tunela.
Parný vlak opäť na unikátnej Chmaroške
Telgárt penzión
Nasledoval presun do Červenej Skaly, kde som počkal na príchod historického vlaku. Medzitým som odfotil motorový vozeň M131.1053 aj s prívesným vozňom, ktoré tu zostali. To už prišiel aj parný vlak, ktorý po vystúpení cestujúcich opäť posunoval, čo bola príležitosť urobiť ďalšie fotky. Chcel som počkať aj na príchod Horehronca do Bratislavy a odchod súpravového vlaku do Zvolena, no musel som nečakane odísť. Domov som však z Červenej Skaly odchádzal nadmieru spokojný.
Opustená súprava MV M131.1053 + PV CDlm
Historický vlak sa vrátil do stanice Červená Skala
Parný rušeň 422.0108 posunuje so súpravou
Záverom sa chcem poďakovať organizátorom KHT Zvolen a ŽSR za peknú akciu.
Okrem fotografií som z akcie som pripravil aj krátke amatérske video. © autor
Video - parný vlak v Telgárte
(otvára nové okno)