Elektrický motorový vozeň EMU 49.001 bol do prevádzky daný na jar v roku 1930. Svoju prvú jazdu uskutočnil 26. apríla 1930. Mechanickú časť vozňa vyrobila firma Ringhoffer a elektrickú časť firma Škoda. Na oceľovom ráme vozňa je umiestnená drevená kostra skrine. Elektrický motorový vozeň EMU 49.001 je štvornápravový, s usporiadaním náprav Bo´Bo´, s rozchodom 1000 mm. Vozeň bol určený pre trakčné napájacie napätie 1650 V jednosmerných, ktoré sa používa na TEŽ. Pohon vozňa zabezpečovali 4 elektrické motory umiestnené v podvozkoch.
Elektrický motorový vozeň ČSD EMU 49.001
Elektromotory s napájaním napätím 800 V boli v každom podvozku zapojené do série, pričom zapojenie podvozkov mohlo byť sériové alebo paralelné. Regulácia bola odporová, ovládanie bolo nepriamym kontrolérom. Prevodový pomer je 1:4,44. Trvalý výkon vozňa bol 200 kW, hodinový 220 kW. Celkový rázvor vozňa je 9400 mm, rázvor podvozkov je 2200 mm. Priemer kolies je 950 mm. Skriňa vozňa je dlhá 14300 mm, široká 2660 mm a jej výška je 3600 mm nad temenom koľajnice. Hmotnosť prázdneho vozňa je 28950 kg. Vozeň mal tlakovzdušnú brzdu Knorr, okrem tejto brzdy mal vozeň tiež elektrickú a ručnú brzdu. Maximálna rýchlosť vozňa bola 30 km/hod. (Pozn.: Niektoré technické údaje sú podľa iných zdrojov mierne odlišné.)
Čelo vozňa ČSD EMU 49.001
Dodatočne nainštalované čelné svietidlá
Dolu jeden nárazník uprostred slúži ako narážacie a ťažné ústrojenstvo
Podvozok vozňa EMU 49.001
Na každom čele vozňa je stanovište strojvodcu, ktoré bolo predtým súčasťou nástupného priestoru. Na každom konci vozňa sú z oboch strán vstupné dvere, ktoré sú dvojkrídlové. Z nástupného priestoru sa vchádzalo do oddielu pre cestujúcich. Vozeň má dva oddiely pre cestujúcich, počet miest na sedenie je 48 miest a na státie 30. Lavice na sedenie boli z drevených latiek. Osvetlenie vozňa bolo elektrické. Uprostred vozňa medzi oddielmi pre cestujúcich sa nachádza oddiel pre batožinu. Pre naloženie batožiny do vozňa slúžia dvojkrídlové dvere uprostred oddielu na oboch stranách vozňa. Okná sú bez rámov, v oddieloch pre cestujúcich so spúšťacím kľukovým mechanizmom. Na stanovišti strojvodcu sú bočné okná na pántoch a otvárajú sa dovnútra. Pôvodný farebný náter vozňa mal zelený odtieň.
Kabína EMU 49.001
Ovládacie prvky na stanovišti
Kontrolér - detail
Kontrolér - detail
Po 2. svetovej vojne bol vozeň upravený tak, aby vyhovoval predpisom ČSD. Na čelách vozňa boli dorobené čelné svietidlá bielej a červenej farby. Zmeny sa dotkli aj stanovišťa strojvodcu, ktoré bolo rozšírené a od nástupného priestoru bolo oddelené priečkou. Upravené boli aj vonkajšie dvere do batožinového oddielu, ktoré boli zúžené a zmenený bol aj smer ich otvárania dovnútra. Do interiéru vozňa boli nainštalované nové svietidlá. Vymenené boli aj trolejové zberače. Takto upravený vozeň premával na tratiach TEŽ až do 70. rokov minulého storočia, kedy bol z prevádzky vyradený.
Druhé stanovište EMU 49.001
Nástupný priestor
Po vyradení z prevádzky vozeň ďalej slúžil na pracovných vlakoch až do zimy 1982/1983 kedy došlo k vyhoreniu elektrickej výzbroje. To znamenalo definitívne vyradenie vozňa. Vozeň potom niekoľko rokov chátral v depe, bezmála úplne zdevastovaný vrak sa vďaka nadšencom podarilo zachrániť a zrekonštruovať do súčasného vystavovateľného stavu, teda je nepojazdný vlastnou silou. Snáď sa niekedy vďaka sponzorom tento elektrický motorový vozeň s označením ČSD EMU 49.001 podarí dať do pojazdného stavu, aby tak potešil srdce nejedného fanúšika svojou jazdou pod Tatranskými štítmi.
Vo vozni sú nainštalované panely s informáciami o vozni a TEŽ
Technický výkres vozňa TEVD s pôvodnými trolejovými zberačmi
Označenie ČSD EMU 49.001
Záujemcom o podrobnejšie informácie o tomto vozni (T.E.V.D./TEŽ) odporúčam tieto pramene:
- Vladislav Borek: Elektrické vozy řady EMU 49.0, Corona spol. s r.o., Praha 2006
- Veterán klub Poprad