V nedeľu 14. septembra 2008 vo Zvolene a na trati 153 zo Zvolena Šiah pokračoval zaujímavý program pod názvom "Nostalgia v oblakoch pary". Pre milovníkov železnice bola pripravená akcia, pri ktorej sa historické koľajové vozidlá predviedli v pohybe na trati zo Zvolena do Dobrej Nivy a späť. Pripomeňme si priebeh tejto akcie nasledovnou fotoreportážou.
Malé, ale aj veľké parné rušne, ale tiež motorové vozne a rušne sa tu predviedli striedavo na osobných a nákladných vlakoch zo Zvolena do Dobrej Nivy a späť. Okrem toho dva mimoriadne osobné vlaky išli ešte ďalej, jeden išiel do Krupiny a druhý až do Šiah, a potom späť do Zvolena.
Mimoriadne vlaky zoradené na koľaji
Náladu na stanici spríjemňovalo dievčenské duo
Pochopiteľne, že túto akciu som si nemohol nechať ujsť. Preto som ráno opäť vyrazil do Zvolena. Počasie nebolo už také príjemné ako v sobotu na pretekoch parných rušňov, bolo podstatne chladnejšie a na oblohe bolo aj dosť oblačnosti. Možno aj to bol dôvod, že na akcii bolo pomenej ľudí ako v sobotu.
Parný rušeň 422.0108 na čele nákladného vlaku
Po príchode na osobnú stanicu vo Zvolene boli mimoriadne vlaky už zoradené. Preto som spravil zopár záberov a presunul som sa za Zvolen k Neresnickému tunelu. Tu som počkal na prvý mimoriadny osobný vlak do Dobrej Nivy, na čele ktorého bol rušeň 423.041 Veľký býček z Českej republiky.
Parný rušeň 423.041 Veľký býček
na čele mimoriadneho osobného vlaku
Vlaky, osobné a nákladné, mali zo Zvolena odchádzať asi v desaťminútových intervaloch, takže bolo dostatok času na prípadný presun po trase. Po prvých záberoch pri tuneli, som sa presunul ďalej na trať. Tu som opäť odfotil prvý parný vlak a potom som fotil ďalšie vlaky.
Mimoriadny MOs s M 131.1053 do Dobrej Nivy
Keďže som chcel mať nejaké zábery aj zo zastávky v Podzámčoku, tak ďalšie miesto na fotenie bolo určené.
Parný rušeň 422.0108 Malý býček na nákladnom vlaku
Parný rušeň 477.013 Papagáj na čele mimoriadneho vlaku
T 678.0012 Pomaranč na nákladnom vlaku ako kedysi
Pretože nasledovala trochu dlhšia prestávka, presunul som sa na železničnú stanicu do Dobrej Nivy. Tu boli na koľaji zoradené vlaky tak, ako prichádzali. Krátko po príchode do stanice prichádzal aj mimoriadny vlak do Šiah. Na oboch koncoch vlaku boli Pielsticky T 466.0. Vlak po krátkej chvíli pokračoval ďalej do Šiah. Na stanici bolo dosť ľudí, niektorí cestovali mimoriadnymi vlakmi, iní fotili a ďalší, domáci, tu prišli zo zvedavosti. Na trati 153 je od februára 2003 zastavená osobná doprava, takže mali príležitosť opäť vidieť vlaky, rušne a motorové vozne, niektoré tu kedysi denne premávali.
Mimoriadny osobný vlak do Šiah
na čele s motorový rušňom T 466.0253 Pielstick
Vlakové posádky využili prestávku na oddych a prípravu na spiatočnú cestu. Niektoré rušne si totiž vymenili "záťaž", čím organizátori ešte viac spestrili túto akciu.
Parný rušeň 331.037 Uhranka spokojne odfukuje
Keď bolo všetko pripravené, vlaky začali postupne odchádzať zo stanice Dobrá Niva, späť do Zvolena. Akurát jeden parný vlak išiel najprv do Krupiny, a až odtiaľ sa potom vrátil do Zvolena. Ja som sa opäť presunul na trať, aby som urobil ešte zopár snímkov z akcie.
Motorový rušeň T 678.0012 Pomaranč
Parný rušeň 477.013 Papagáj
Nečakal som však na všetky vlaky, pretože čas rýchlo letel a chcel som si pozrieť ešte Pápežský vlak, ktorý bol na stanici vo Zvolene. Nakoniec som zvyšné mimoriadne vlaky odfotil priamo na stanici vo Zvolene.
Parný rušeň 475.196 Šlachtičná pod pavučinou
Okrem mimoriadnych vlakov a Pápežského vlaku si návštevníci na stanici vo Zvolene mohli pozrieť aj takéto zaujímavé modely lokomotív.
Železničné modely z čohokoľvek
Nálada na akcii bola dobrá, aj napriek chladnejšiemu počasiu. Okrem vlakov tu človek stretne aj starých známych priateľov, ktorými sa aspoň z času na čas môže osobne porozprávať. A aj o tom sú takéto akcie. Záverom nezostáva už nič iné, len poďakovať organizátorom akcie a posádkam vlakov za skvelú akciu, a popriať im, aj historickým mašinkám veľa štastných kilometrov.
Fotografie z akcie "Nostalgia v oblakoch pary" si môžete pozrieť vo fotoalbume.
© Ing. Peter Páteček