Na verejnosť prenikli ďalšie informácie súvisiace s budúcnosťou Starého mostu v Bratislave. Budúcnosti Starého mostu sa týkala aj anketa. Aj keď budúcnosť Starého mostu nezávisí od výsledku tejto ankety, chcem vyjadriť účastníkom ankety moje poďakovanie.
Spolu zahlasovalo 97 respondentov. Výsledok ankety je veľmi tesný, 47 hlasujúcich si myslí, že most je potrebné zbúrať. Na druhej strane sa 50 hlasujúcich domnieva, že postačí jeho rekonštrukcia. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorých anketa oslovila a vyjadrili v nej svoj názor.
Starý most v Bratislave
Udalosti okolo Starého mostu sledujem pozorne, najmä pre jeho železničnú minulosť. Jeho využitie pre železnicu sa skončilo už dávnejšie, ale koľajová doprava, by mala pokračovať po jeho rekonštrukcii, alebo ako sa dnes už nahlas hovorí, po vybudovaní mostu nového. V tom druhom prípade však už ťažko hovoriť o Starom moste.
Jeden pilier musí byť zrušený
Medzinárodná rieka Dunaj je dôležitou vodnou cestou. Z času na čas zájdem k Dunaju relaxovať, a len tak sledujem, ako sa plavia lode po prúde či proti prúdu, či už výletné alebo tlačné remorkéry. Práve lodná doprava je dôvodom, pre ktorý sa s najväčšou pravdepodobnosťou Starý most zbúra a postaví sa most nový. Aj keď súčasný most nie je pôvodný, bol postavený po skončení druhej svetovej vojny, jeho piliere sú pôvodné, piliere poškodené vojnovými udalosťami boli opravené, a ležia tam, kde ich na sklonku 19. storočia postavili.
S rekonštrukciou Starého mostu sa čakalo na vybudovanie mostu Apollo
Najväčším nedostatkom z hľadiska lodnej dopravy je výška Starého mostu nad hladinou rieky a vzdialenosť medzi jednotlivými piliermi. Oba parametre nie sú dostatočné a nespĺňajú súčasné prísne požiadavky Dunajskej komisie. Most je potrebné zodvihnúť aspoň o 1,9 metra. Vzdialenosť medzi piliermi mostu, by mala byť z dôvodu bezpečnosti lodnej dopravy aspoň 100 metrov. Nie tak dávno došlo k nehode, keď remorkér narazil do jedného z pilierov. Našťastie nedošlo nárazom k narušeniu jeho statiky a most môže aj dnes slúžiť automobilovej doprave a MHD.
Medzinárodná rieka Dunaj
Výška hladiny Dunaja sa od vybudovania Mostu Františka Jozefa I. zmenila. Okrem zanášania dna rieky, ktoré sa čistí, bolo vybudovaných niekoľko vodných diel, u nás napr. Gabčíkovo. V Rakúsku sa pripravuje výstavba vodného diela vo Wolfsthale, čo si vyžiada aj prehĺbenie koryta Dunaja a podbetónovanie tých pilierov, ktoré zostanú zachované.
Lávka pre peších a cyklistov
Na novo vybudovanom Starom most by mali byť v oboch smeroch koľaje pre električky. Dráha električky je súčasťou návrhu nosného systému MHD a v prvej etape by električková dráha mala viesť na estakáde po Bosákovu ulicu. Most by mal zároveň aj naďalej slúžiť pre automobilovú dopravu. Pre peších a pre cyklistov tu bude chodník.
Strážne domčeky majú byť presťahované
O budúcnosti Starého mosta v Bratislave by sa malo definitívne rozhodnúť v júli tohto roku. To by už mala byť hotová kompletná dokumentácia pre územné rozhodnutie v súvislosti s jeho rekonštrukciou. Ďalším problémom však je financovanie. Mesto Bratislava má na vybudovanie nosného systému MHD v rozpočte vyčlenenú čiastku vo výške 1,2 miliardy korún. Táto suma však nevykryje všetky potrebné zmeny. Ak bude nevyhnutné úplne prestavať Starý most, ktorý je prekážkou bezpečnej lodnej doprave, mal by sa na tejto investícii podieľať aj štát, alebo Európska únia.
Starý most z Petržalky
Informácie z bohatej histórie Starého mostu v Bratislave som uviedol v článku
Starý most v Bratislave. Do albumu k článku som zároveň doplnil ďalšie fotografie Starého mostu.