Minulý týždeň, v utorok 1. mája 2012, bola otvorená ďalšia sezóna na Čiernohronskej železnici (ČHŽ). Už deň predtým bol slávnostne otvorený obnovený úsek trate Čierny Balog – Dobroč, čím sa zvýšil počet prevádzkovaných kilometrov (ČHŽ). V pondelok mi však povinnosti neumožnili zúčastniť sa akcie. V utorok som však zašiel do Hronca, kde sa pri príležitosti otvorenia 21. sezóny konala malá slávnosť. Pár fotografií zo slávnostného otvorenia sezóny ČHŽ je v nasledujúcej fotoreportáži.
Už tradične bol pri príležitosti otvorenia sezóny ČHŽ vypravený mimoriadny vlak zo Zvolena do Hronca. Pôvodne mal byť na čele vlaku parný rušeň 422.0108 „Malý býček“, no namiesto neho to bol motorový rušeň T 678.0012 „Pomaranč“. Keďže som mal tušenie, že to tak bude (pretože som to už zažil), do Hronca som sa ani príliš neponáhľal. Po príchode do Hronca som zistil, že moja predtucha sa naplnila. Uprostred dvoch malých parných rušňov sa namiesto „Malého býčka“ vytŕčal oranžový „Pomaranč“. Do Hronca sa ešte predtým, v sobotu 28. apríla, vybral druhý parný vlak na čele s „Albatrosom“, z jeho jazdy z Bratislavy do Hronca som urobil zopár záberov, ktoré sú zverejnené v inej reportáži. Tento vlak sa po slávnostnom otvorení vracal späť do Bratislavy. To bol dôvod, pre ktorý som z Hronca nešiel do Čierneho Balogu. Po odchode vlakov ČHŽ do Čierneho Balogu a Vydrova, som zamieril aj ja do Bratislavy s cieľom urobiť zopár záberov vracajúceho sa parného vlaku na trati do Banskej Bystrice. Vráťme sa však na oslavy do Hronca.
Motorový rušeň T 678.0012 uprostred parných rušňov
Fotené z Albatrosa
Oslavy boli aj s kultúrnym programom
Parný rušeň Smoschewer R IIIc vyrobený v roku 1918 (v. č. 625). Rušeň slúžil na ČHŽ v rokoch 1993 – 2003 a neskôr po oprave od roku 2009.
Parný rušeň Schmoschewer
Výrobný štítok
Parný rušeň U 45.903 bol vyrobený v roku 1916 (v. č. 2680), má vonkajší rám typický pre rušne vyrobené v tom období a Stephensonov rozvod. Rušeň bol pôvodne v prevádzke na Považskej lesnej železnici. Na komíne zaujme bacuľatý lapač iskier. Rušeň bol zrekonštruovaný a predstavil sa pri oslavách 100. výročia ČHŽ.
Parný rušeň U 45.903 Cifra
Výrobný štítok
Petronella je názov vlaku, ale aj tanečnej skupiny, ktorá tu vystupovala
U 45.903 posunuje
Albatros pózuje s vežičkou miestneho kostola
Posledná údržba pred odchodom do Čierneho Balogu
Pred odchodom
Prvý parný vlak odchádza...
...a za ním aj druhý parný vlak
Pomaranč posunuje so súpravou
Viac fotografií je vo fotoalbume. Foto: © autor
Cestovné poriadky ČHŽ