Výlet do Plaveckého Podhradia pripravil Klub priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava východ, ktorý má v opatere viaceré historické koľajové vozidlá. Konvoj historických vozidiel z Bratislavy do Zohoru a späť ťahal motorový rušeň T 619.019. Ja som si naň počkal ráno na zastávke Železná Studienka. Na konci konvoja bol motorový vozeň M 262.007, ktorý na trati 112 zo Zohoru do Plaveckého Podhradia išiel za parným vlakom ako požiarny vlak.
Pomaranč na čele konvoja
Motorový vozeň M 262.007 na konci
Po prejdení súpravy mimoriadneho vlaku som sa pomaly presunul do Zohora. Na stanici už vlak vyčkávali cestujúci, ktorý išiel z Bratislavy trochu neskôr, ako mal v pláne. Po príchode konvoja bol od súpravy odpojený motorový vozeň s nádržkovým vozňom, ktorý posunoval na tretiu koľaj. Tiež bol od súpravy odpojený motorový rušeň T 679.019, ten zostal odstavený v stanici Zohor. Na druhej koľaji tak zostala len súprava historického parného vlaku do Plaveckého Podhradia. Netrvalo dlho a píšťalka výpravcu oznámila blížiaci sa odchod vlaku. Keď do vlaku nastúpili aj poslední cestujúci, ktorí si vlak fotili, vlak sa pohol.
Požiarny vlak posunuje
Pred odchodom
Po odchode vlaku som zo Zohora zamieril rovno do Rohožníka. Neviem z akých dôvodov, ale nikde nebol zverejnený cestovný poriadok tohto vlaku. Pretože som nemal podrobný prehľad o pohybe vlaku, rozhodol sa počkať naň práve v Rohožníku.
Pred vchodovým návestidlom do stanice
Plavecké Podhradie je od Rohožníka vzdialené asi 8 kilometrov. Medzi nimi leží obec Sološnica, do ktorej som zamieril po prejdení parného vlaku. Tu pred zastávkou som vlak odfotil s panorámou obrieho kombinátu cementárne v Rohožníku.
Malá Uhranka a veľká fabrika
Ďalšie „bočné“ zábery som urobil pred samotnou cieľovou stanicou.
Na trati 112
Pred Plaveckým Podhradím
Uvažoval som, že počkám aj na požiarny vlak, ale nakoniec som išiel na stanicu v Plaveckom Podhradí. Chcel som zaznamenať atmosféru na stanici po vystúpení množstva cestujúcich. Mnohí sa po vystúpení z vlaku pobrali rovno na zrúcaninu hradu, ale bolo dosť aj tých, čo sa vlakom len previezli. Po uvoľnení koľajiska začala Uhranka posunovať, čo bola príležitosť urobiť aspoň dokumentačné zábery.
Po príchode do cieľa
Uhranka posunuje
Medzitým do stanice dorazil aj požiarny vlak. Stanička v Plaveckom Podhradí má tri koľaje, z toho koľaj č. 1 je vo výluke. Z tohto dôvodu sa na vchode do stanice od Rohožníka posunovalo viac.
Po príchode požiarneho vlaku
Posun
Motorový vozeň M 262.007
Parný rušeň 331.037
Okrem Uhranky musel posunovať aj motorový vozeň. Okrem toho Uhranka zbrojila vodu z nádržkového vozňa. Okrem mňa sledovali dianie viacerí, okrem cestujúcich aj domáci, ktorých na stanicu parný vlak prilákal.
Zbrojenie vodou
Prví turisti boli už na hrade
Po zbrojení Uhranka posunovala k súprave odstavených historických vozňov. Posunoval aj požiarny vlak, ktorý bol odstavený za súpravu parného vlaku. Tak bolo všetko pripravené na návrat do Zohoru a Bratislavy.
Bez komentára
Naspäť do Bratislavy bol plánovaný odchod o 16.00 hodine, ale na mňa čakali ďalšie povinnosti, preto keď som urobil posledné zábery oboch vlakov, išiel som spokojne domov. Na záver zostáva už len poďakovanie organizátorom KPHZD. Či to bol posledný výlet Uhranky ukáže čas, v sobotu by mal byť parný rušeň (dúfam) k dispozícii návštevníkom na poslednom tohtoročnom parnom dni na Rendeze. Fotografie z výletu do Plaveckého Podhradia sú vo fotoalbume. © autor