Aj keď sú v názve tohto viaduktu rozdielnosti nielen v odbornej literatúre, ale tiež na niektorých internetových stránkach, ja som na základe vlastného zisťovania dospel k pomenovaniu
Chmarošský viadukt.
Chmarošský viadukt leží na
trati 173 Červená Skala - Margecany v km 82,589 (stavebný km 9.926).
Pohľad na kamenné klenby viaduktu Chmaroška
Viadukt je skutočne postavený celý v oblúku, ktorý má polomer 300 metrov. Kamenný klenbový most pozostáva z deviatich otvorov so svetlosťou 10 metrov. Ide o jedinečný viadukt, ktorý na rozdiel od kamenného klenbového viaduktu Strateník má väčšie rozmery a navyše sa nachádza na relatívne dobre prístupnom mieste. Z tohto dôvodu je pochopiteľne viac známy milovníkom železnice a fotografom.
Viadukt Chmaroška je v zimnom období mnohokrát dostupný len cez objektív fotoaparátu
Dĺžka kamenného viaduktu Chmaroška dosahuje 113,600 metrov a jeho niveleta je 18 metrov nad údolím, ktoré premosťuje. Most obsahuje zhruba 5420 metrov kubických muriva.
Ak existuje na slovenských železniciach objekt, ktorého sa môžem stále a neúnavne s obdivom dotknúť, tak je to práve tento most. Z tohto viaduktu ležiaceho pod Kráľovou hoľou aj dnes vyžaruje neprekonaná technická zručnosť a cit pre krásu, ktorý do neho vložil jeho staviteľ.
Rýchlik z Bratislavy do Košíc na čele s Renátkou prechádza cez viadukt Chmaroška
Fotografie viaduktu Chmaroška si môžete pozrieť vo
fotoalbume.
Zdroj informácií, napr.: Dr. J. Koněrza: Stavba jednokolejné hlavní dráhy
Červená Skala – Margecany
Foto: © Ing. Peter Páteček