Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 17.01. 2022
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Bratislava (uzol)
Rekonštrukcia výpravnej budovy konskej železnice
Peter, 03.09.2010 (6718 prečítané)

Ako som už prednedávnom informoval, v súčasnosti prebieha obnova výpravnej budovy konskej železnice v Bratislave. Výstavba tejto našej kultúrnej pamiatky sa datuje do roku 1836. Budova je postavená v klasicistickom slohu a je najstaršou železničnou budovou, aj keď dnes v jej okolí niet ani stopy po železniciach.

Výpravnú budovu nedávno kúpila Mestská časť Bratislava-Nové Mesto, ktorá chce objekt využívať na spoločenské akcie. V budove by mala byť sobášna sieň, takže milovníci železníc sa budú môcť oženiť a vydať v tejto historickej budove. Za budovou, vo dvore je vybudované parkovisko pre motorové vozidlá.
 
VB konskej železnice v Bratislave
VB konskej železnice
 
Pamätná tabuľa na výpravnej budove konskej železnice VB konskej železnice
 
Rozsah rekonštrukcie je zrejmý z fotografií. Ide pravdepodobne o izolačné práce proti vlhnutiu múrov, keďže v období výstavby budovy sa nepoužívala takáto technológia.
 
VB konskej železnice
VB konskej železnice
 
VB konskej železnice
 
 VB konskej železnice
 
Predchádzajúci majiteľ budovy dal budovu premaľovať, budova dostala červený odtieň. Pri teraz prebiehajúcich prácach bola omietka na viacerých miestach obitá, takže budova bude opäť vymaľovaná.
 
VB konskej železnice dnes...
VB konskej železnice
 
...a kedysi
 VB konskej železnice
  
Keď budú rekonštrukčné práce ukončené a budova dostane nový šat, prinesiem ďalšie informácie o tejto našej kultúrnej pamiatke. Fotografie © autor. 

Home