Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 04.12. 2021
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Osobn������������ vozne
Osobný vozeň radu Ampeer a osobný vozeň radu ARmpee61, alebo 51. MSV 2009 v Brne (3.)
Peter, 20.09.2009 (26939 prečítané)

      ŽOS Vrútky, a.s., na veľtrhu v Brne vystavovala dva zrekonštruované osobné vozne. Vozeň radu Ampeer bol vo farebnej schéme spoločnosti ZSSK a vozeň ARmpee61 bol vo farbách ČD. Ide o osobné vozne, ktoré majú oddiely 1. triedy. Rekonštruované vozne majú nové podvozky. V nasledujúcom článku uvediem stručný popis týchto osobných vozňov a niektoré technické parametre.

Osobný vozeň radu Ampeer
 
Vozeň Ampeer je veľkopriestorový klimatizovaný vozeň 1. triedy určený pre osobnú dopravu na tratiach s normálnym rozchodom (1435 mm). Vozeň spĺňa požiadavky medzinárodnej dopravy a interoperability. Vozeň má na každom konci nástupný priestor, do ktorého vedú z oboch bočných strán predsuvné dvere.
 
Vľavo RB a odpadkové koše na separovaný odpad v nástupnom priestore
Vpravo bunka WC s uzavretým systémom
OV Ampeer  OV Ampeer
                   
V každom nástupnom priestore sa nachádza bunka WC s uzavretým systémom. Z nástupného priestoru je umožnený prechod do ďalšieho vozňa cez dvojkrídlové posuvné dvere s automatickým otváraním. Do veľkopriestorového oddielu pre cestujúcich z nástupného priestoru vedú posuvné presklené dvere s automatickým ovládaním.
 
Veľkopriestorový oddiel pre cestujúcich
OV Ampeer
 
Zásuvky elektrického rozvodu 230 V, 50 Hz
OV Ampeer
 
Oddiel pre cestujúcich je rozdelený priečkou na dve časti. Sedadlá sú usporiadané 2+1, pričom sedadlá sú orientované stále 2+2 proti sebe, resp. 1+1 proti sebe. Medzi takto orientovanými sedadlami je rozkladací stolík. Na bočnici sú pri sedadlách umiestnené zásuvky elektrického rozvodu 230 V, 50 Hz pre napájanie elektrických prístrojov. Medzi sedadlami je priechodná pozdĺžna ulička. Nad sedadlami sú po oboch stranách police pre batožinu, ktoré sú orientované tiež pozdĺžne. V policiach je zabudované aj individuálne osvetlenie.
 
Usporiadanie sedadiel a pevný stolík s rozkladacou hornou doskou
OV Ampeer
 
Vozeň je napájaný elektrickou energiou z priebežného vysokonapäťového vedenia pomocou centrálneho zdroja.
 
Moderný podvozok s kotúčovou brzdou a magnetickou koľajnicovou brzdou 
OV Ampeer
 
Vozeň radu Ampeer má podvozky typu SF 300-3S/MG s kotúčovou a magnetickou koľajnicovou brzdou. Zariadenia a agregáty umiestnené zospodu rámu vozňa sú zakryté bočným krytom.
 
Osobný vozeň radu ARmpee61
 
Vozeň ARmpee61 je veľkopriestorový klimatizovaný vozeň 1. triedy určený pre osobnú dopravu na tratiach s normálnym rozchodom (1435 mm). Vozeň spĺňa požiadavky medzinárodnej dopravy a interoperability z hľadiska hluku a tiež z hľadiska prepravy osôb so zníženou pohyblivosťou.
 
OV ARmpee61 vo farbách ČD
OV ARmpee61
 
Vnútorný priestor je vozňa rozdelený na nástupný priestor s ručnou brzdou, bunkou WC s uzavretým systémom pre personál, sklad, kuchyňu a bufetový oddiel (bistro), a jeden veľkopriestorový oddiel 1. triedy pre cestujúcich členený na jednotlivé boxy a nástupný priestor na druhom konci vozňa bez ručnej brzdy s bunkou WC pre cestujúcich taktiež s uzavretým systémom. V tomto nástupnom priestore je umiestnený aj elektrický rozvádzač.
 
Bufet
OV ARmpee61
 
Barový pult
OV ARmpee61
 
Boxy a barové stoličky
OV ARmpee61
 
Pre vstup do vozňa slúžia štvoro predsuvných dverí, ktoré sú na oboch koncoch vozňa na bočných stranách. Prechod do ďalšieho vozňa je z nástupného priestoru možný cez dvojkrídlové posuvné dvere s automatickým ovládaním.
 
Oddiel pre cestujúcich
OV ARmpee61
 

Súvisiace články:
Štvornápravový osobný vozeň radu Bdghmeer (11.01.2012)
Prípojné vozne (1.) – prípojné vozne radu Balm/Bix/020, radu BFalm/Bix-Post/BDix/022, radu Balm/Bmx/050 a radu Baim/Bmnp/Bnp/053 (04.08.2009)
Štvornápravový osobný vozeň radu BDsheer (05.06.2009)
Označovanie osobných vozňov (2.) – v súčasnosti platné označenie (13.01.2009)
Označovanie osobných vozňov (1.) (13.01.2009)


Home