Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 17.01. 2022
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Bratislava (uzol)
Rekonštrukcia tretieho nástupišťa na hlavnej stanici v Bratislave (4.)
Peter, 13.07.2008 (7171 prečítané)

   Po dvoch týždňoch som včera (28.6.2008) zašiel na hlavnú stanicu, aby som zistil, čo sa zmenilo od mojej poslednej návštevy. Od začiatku rekonštrukcie ubehli už dva mesiace a tretie nástupište a koľajisko dostáva nový vzhľad.  Aktualizované a doplnené fotografie z 12.7.2008!

Hneď po príchode na hlavnú stanicu som si všimol novú koľaj 10. Bola položená po celej dĺžke vedľa novej hrany tretieho nástupišťa, ale ešte nebola osadená napevno. Na strane od Vinohradov bola nová koľaj napojená na pôvodnú trať, ale na strane od Lamača zatiaľ nie.

Nová koľaj č. 10




Pre zmenu bola vytrhaná koľaj č. 14. Na strane od Lamača bude potrebné prerobiť zhlavie, pretože jedna výhybka je po zrušení koľaje č. 12 nadbytočná.

Priestor po vytrhanej koľaji č. 14


Jedna výhybka je navyše


Na budúcom nástupišti sú osadené nové strešné stĺpy aj s pozdĺžnymi nosníkmi. Pozdĺžne nosníky sú namontované takmer po celej dĺžke nástupišťa, nedokončený je len krátky úsek na konci nástupišťa od Vinohradov.

Budúci prístrešok nástupišťa




Nová hrana nástupišťa vyrastá už aj na druhej strane pri vytrhanej koľaji č. 14. Zatiaľ len krátky úsek na strane od Vinohradov.

Nová hrana tretieho nástupišťa


Po rekonštrukcii sa zlepšia podmienky na cestovanie, pretože nové nástupište bude o niečo dlhšie. Zlepší sa najmä vzhľad stanice. Hlavná stanica však aj napriek tomu kapacitne nevyhovuje. Počet vypravovaných a prechádzajúcich vlakov je vysoký. Na internete sa objavila myšlienka vybudovania ďalšieho nástupišťa vo dvore stanice. Tu sú kusé koľaje, ktoré by mohli byť využívané vratnými súpravami chodiacimi medzi Bratislavou a Viedňou a motorovými vozňami, ktoré do Bratislavy chodia z Gänserndorfu. Táto myšlienka je určite zaujímavá a kompetentní by sa ňou mohli zaoberať.

Odstavený pracovný stroj PUŠL 71


Doplnené dňa 13.7.2008

Včera predpoludním som opäť zašiel pozrieť na hlavnú stanicu. Rekonštrukčné práce opäť o niečo pokročili. Koľaj č. 10 je síce položená, ale lôžko nie je zatiaľ upravené. Pravdepodobne sa tak stane v najbližších dňoch, pretože o kúsok ďalej bola odstavená podbíjačka ŽSR Plassermatic ASPV 07-725.

Podbíjačka ŽSR Plassermatic ASPV 07-725 č. 113


Prístrešok na nástupišti je na strane od Vinohradov predĺžený až po sídlo výpravcu. Zatiaľ stojí len kostra prístrešku.

Kostra prístrešku na strane nástupišťa od Vinohradov


Urobil som pár záberov z druhého nástupišťa a presunul som sa na nástupište štvrté. Nová hrana nástupišťa je vybudovaná takmer po celej dĺžke, výnimkou sú dve prerušenia v mieste podchodov.

V mieste podchodov je nová hrana nástupišťa prerušená


Izolácia nad podchodom


Nová hrana nástupišťa


Okrem spomenutých dvoch úsekov, hotový nie je ani úsek na strane od Lamača. Tu sa bude vo výstavbe hrany nástupišťa pokračovať asi až po rekonštrukcii zhlavia, keďže jedna výhybka je navyše. Kam až má hrana siahať je zrejmé podľa fotografie, kde je vidieť hranu nástupišťa pri koľaji č. 10.

Nová hrana nástupišťa


Chýbajúca hrana nástupišťa na strane od Lamača


Osobná doprava bola z dôvodu rekonštrukcie tretieho nástupišťa zmenená a niektoré vlaky majú iné východzie, resp. cieľové stanice. Táto súčasná zmena je ešte väčšieho rozsahu, ako pri rekonštrukcii druhého nástupišťa a týka sa vyše tridsiatich vlakov. Informácie o zmenách v doprave sú uvedené aj TU.

Fotografie z rekonštrukcie tretieho nástupišťa na hlavnej stanici v Bratislave si môžete pozrieť vo fotoalbume. Foto: © Ing. Peter Páteček.

Súvisiace články:
Rekonštrukcia tretieho nástupišťa na hlavnej stanici v Bratislave (7.) (28.09.2008)
Rekonštrukcia tretieho nástupišťa na hlavnej stanici v Bratislave (6.) (24.08.2008)
Rekonštrukcia tretieho nástupišťa na hlavnej stanici v Bratislave (5.) (06.08.2008)
Rekonštrukcia tretieho nástupišťa na hlavnej stanici v Bratislave (3.) (15.06.2008)
Rekonštrukcia tretieho nástupišťa na hlavnej stanici v Bratislave (2.) (30.05.2008)
Rekonštrukcia tretieho nástupišťa na hlavnej stanici v Bratislave (1.) (08.05.2008)


Home