Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 17.01. 2022
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Bratislava (uzol)
Rekonštrukcia tretieho nástupišťa na hlavnej stanici v Bratislave (2.)
Peter, 30.05.2008 (6606 prečítané)

   V sobotu 17. mája t.r. som šiel na Noc múzeí a galérií do Múzea dopravy v Bratislave. Predtým som sa však zastavil na hlavnej stanici, kde prebieha rekonštrukcia tretieho nástupišťa. Práce prebiehajú pomerne rýchlo. Z dôvodu rekonštruckie došlo aj ku zmene osobnej dopravy, pričom niektoré vlaky boli presmerované na iné stanice a niektoré budú mať konečnú a východziu inú stanicu.

Prístrešok tretieho nástupišťa je už odstránený po celej jeho dĺžke. Rovnako je odstránená horná betónová vrstva a nič nepripomína, že tu pred tromi týždňami bolo nejaké nástupište.

Práce na treťom nástupišti

Popri budúcom nástupišti prebiehajú výkopové práce a na strane od Vinohradov už aj debnenie (šalovanie).

Debnenie základov nového nástupišťa


Stavebný odpad po starom nástupišti a zemina z výkopových prác je nakladaná na vozne. Plné vozne Rosnička odťahuje na koľaj za administratívnym traktom pri plote, kde sa vysýpa. Priestor je tu preto dosť znečistený a príjazd k Múzeu dopravy je z tejto strany obmedzený. Snáď sa tento stav zlepší po ukončení výkopových prác. Časť tohto materiálu bude zrejme ešte využitá pri výstavbe.

Vozne so stavebným odpadom a zeminou


Podľa prác na Lamačskej strane to vyzerá tak, že nové tretie nástupište bude predĺžené. To znamená, že kusá koľaj číslo 12 bola definitívne zrušená.

Roznička s vozňami na koľaji číslo 8

Osobná doprava bola z dôvodu rekonštrukcie tretieho nástupišťa zmenená a niektoré vlaky majú iné východzie, resp. cieľové stanice. Táto súčasná zmena je ešte väčšieho rozsahu, ako pri rekonštrukcii druhého nástupišťa a týka sa vyše tridsiatich vlakov. Informácie o zmenách v doprave sú uvedené aj TU.

Doplnené 30.5.2008:

Dnes som namiesto do knižnice zašiel na hlavnú stanicu. Práce pokročili. Na polovici nástupišťa od Vinohradov sú osadené nové strešné stĺpy. Na betónový základ sa kládli tvárnice novej hrany nástupišťa pri (zatiaľ chýbajúcej) koľaji 10. Priestor medzi tvárnicami hrany bol vypĺňaný zeminou.

Stĺpy so strešnými nosníky a nová hrana nástupišťa pri koľaji 10
Lamačská strana nástupišťa, (chýbajúca) koľaj 10

Vyzerá to tak, že 3. nástupište nebude predĺžené, pretože koniec nového nástupišťa je tam, kde končilo aj pôvodné. Aspoň zatiaľ. Do albumu som pridal zopár fotiek aj zo soboty 24.5.2008 a samozrejme niekoľko dnešných.

Koniec 3. nástupišťa je tam, kde končilo aj pôvodné

Fotografie z rekonštrukcie tretieho nástupišťa na hlavnej stanici v Bratislave si môžete pozrieť vo fotoalbume. Foto: © Ing. Peter Páteček

Súvisiace články:
Rekonštrukcia tretieho nástupišťa na hlavnej stanici v Bratislave (7.) (28.09.2008)
Rekonštrukcia tretieho nástupišťa na hlavnej stanici v Bratislave (6.) (24.08.2008)
Rekonštrukcia tretieho nástupišťa na hlavnej stanici v Bratislave (5.) (06.08.2008)
Rekonštrukcia tretieho nástupišťa na hlavnej stanici v Bratislave (4.) (13.07.2008)
Rekonštrukcia tretieho nástupišťa na hlavnej stanici v Bratislave (3.) (15.06.2008)
Rekonštrukcia tretieho nástupišťa na hlavnej stanici v Bratislave (1.) (08.05.2008)


Home