Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 04.12. 2021
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Lanovky
Nová lanovka mieri na Hrebienok
admin, 05.11.2007 (667 prečítané)

Bratislava. Konvoj kamiónov s dvoma vozňami novej lanovky, smerujúci do Vysokých Tatier bolo možné vidieť dnes v Bratislave. Novú lanovku vezú z Rakúska do Starého Smokovca. Bude jazdiť na trase Starý Smokovec - Hrebienok.

„Ide o pozemnú lanovú dráhu s dvoma vozňami v kyvadlovej doprave, ktorá je oproti starej predovšetkým rýchlejšia a má väčšiu kapacitu,“ povedal pre SME dodávateľ zo spoločnosti Doppelmayr Ján Hulla.

Cestujúci sa lanovkou vyvezú na Hrebienok za necelých päť minút. Je to primeraný čas na to, aby si ľudia mohli v kľude pozrieť okolitú prírodu. Nové kabíny majú kapacitu 160 osôb, vozne majú šesť oddelení pre cestujúcich a samostatnú kabínu pre obsluhu, protišmykovú podlahu, presklenné bočné steny s vetraním a vyhrievanie.

Pre telesne postihnutých ľudí je vyhradená prednú časť kabíny, prispôsobené sú aj nástupná a výstupná stanica. Cestovať sa bude v stoji, ale k dispozícii sú pneumaticky sklopiteľné lavičky. „Novinkou je presklenný strop, takže je možné vidieť aj do údolia,“ povedal Peter Hulla z Doppelmayr.

K doplnkovej výbave patria aj plošiny na prevoz saní, bicyklov a odpadu z Hrebienka.

Kabíny budú inštalovať zajtra s pomocou žeriavu. „Sprevádzkovanie novej lanovky sa plánuje v decembri niekedy pred Vianocami,“ informoval Vladislav Beka, projektový manažer rekonštrukcie pozemkovej lanovej dráhy.

Okrem novej lanovky sa plánujú aj rekonštrukcie údolnej stanice lanovky v Starom Smokovci. Náklady by sa mali byť približne 250 miliónov korún. Jedna súprava je 25 metrov dlhá, 3,3 m vysoká, 2,6 m široká, váži 18,5 ton, pričom s cestujúcimi je to 30 ton.

5. 11. 2007 14:53:00 | Slávka Straková

http://www.sme.sk/c/3570948/nova-lanovka-mieri-na-hrebienok.html

Na fotografii pôvodná kabína. Foto: © admin


Home