Mosty a tunely - zobrazeno 10 z 46
|1-10| |11-20| |21-30| |31-40| |41-50|
Tunely a mosty medzi Handlovou a Hornou Štubňou (2.) - Bralský tunel (tunel T. G. Masaryka)
Jednokoľajný Bralský tunel, najdlhší na trati 145, má dĺžku 3011,6 m a preráža mohutný a dlhý horský chrbát s nadložím dosahujúcim až 222 m. Časť tunelu od Handlovej dlhá 366,18 m leží v oblúku s polomerom 850 m. Stúpanie v prvej časti, teda v oblúku, je 13,38 promile a v priamej časti je stúpanie 14,00 promile. Tunel je známy aj pod názvom tunel T. G. Masaryka.
Tunely a mosty medzi Handlovou a Hornou Štubňou (1.) - tunel Pstruhársky, tunel Hájnicky a viadukt Chotársky
Trať z Handlovej do Hornej Štubne bola vybudovaná ako súčasť tzv. Stredoslovenskej tranverzály, ktorá viedla v línii od Veselí nad Moravou cez Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Žabokreky, Prievidzu, Hornú Štubňu, Zvolen, Banskú Bystricu, Červenú Skalu a Margecany do Košíc a ďalej cez Bánovce nad Ondavou a Vojany do Užhorodu. Z viacerých alternatív bola nakoniec zvolená a vybudovaná trať z Handlovej do Hornej Štubne, ale boli aj iné alternatívy. Pre vybudovanie trate z Handlovej do Hornej Štubne prispela najmä skutočnosť, že sa vytvorilo železničné spojenie Nitry s Turcom a taktiež so Zvolenom a Banskou Bystricou.
Banskoštiavnický (Kolpašský) tunel
Banskoštiavnický, resp. Kolpašský vrcholový tunel leží na trati 154 z Hronskej Dúbravy do Banskej Štiavnice, tesne pred poslednou železničnou stanicou Banská Štiavnica.
Druhý Bratislavský (Lamačský) tunel opäť v prevádzke
Asi pred mesiacom som Vás informoval o prebiehajúcej rekonštrukcii jedného z dvoch Bratislavských železničných tunelov. Rekonštrukcia sa týkala železničného spodku a zvršku v druhom (tzv. krivom) tuneli. Oprava tunela mala byť hotová do konca roku 2007.
Tunel pod Besníkom
Tunel pod Besníkom sa nachádza na trati 173 v km 80,232 za obcou Telgárt (predtým Švermovo) v smere na Poprad, resp. Dobšinskú Ľadovú Jaskyňu. Tunel je vybudovaný pod kopcom Besník.
Jablonovský tunel
Jablonovský tunel sa nachádza na trati 160 v km 55,246 medzi železničnými stanicami Lipovník a Jablonov nad Turňou. V júni roku 1951 sa začala výstavba novej trate Turňa nad Bodvou – Rožňava, ktorá dostala názov Trať mieru. Medzi železničnými stanicami Jablonov a Lipovník bolo potrebné vybudovať 3162 m dlhý tunel. Pre nedostatok kapacít špecializovaných závodov n. p. ČSSZ začala Železničná správa výstavbu tunela sama.
Tisovecký (Tisovský) tunel
Železničný tunel v Tisovci leží na trati 174 z Brezna do Jesenského (predtým Feledince). Súčasná trať 174 sa skladá z viacerých úsekov, ktoré boli postavené samostatne v rôznom období. Najprv bola postavená trať z Jesenského do Tisovca (r. 1874). Potom to bola trať z Podbrezovej do Pohronskej Polhori (r. 1895). Posledný najnáročnejší úsek bol postavený z Pohronskej Polhory do Tisovca (r. 1896).
Železničná estakáda medzi Pezinkom a Šenkvicami
Modernizácia trate medzi železničnými stanicami Bratislava-Rača a Trnava a zvýšenie traťovej rýchlosti na 160 km/hod si okrem iného vyžiadalo výstavbu nového úseku medzi Pezinkom a Šenkvicami, na ktorom bola potrebná prestavba cestných mostov a výstavba železničnej estakády.
Podjazd na Žabotovej ulici v Bratislave po rekonštrukcii otvorený
V médiách bola začiatkom tohto týždňa zverejnená informácia o ukončení rekonštrukcie podjazdu na Žabotovej ulici v Bratislave. Podjazd, ktorý spája Žabotovu ulicu s Jaskovým radom, bol počas rekonštrukcie uzatvorený pre motorové vozidlá. Využil som utorňajšie dobré počasie a na Žabotovu ulicu som zašiel pozrieť.
Hronský tunel
Hronský tunel sa nachádza na trati 173 v km 82,122 neďaleko obce Telgárt (predtým Švermovo).
Home