Príspevok zo dňa: 08.10.2013 08:18:14
Autor: peterpo
Titulok: trolejbusove trolejove vedenie
Ešte k môjmu bodu c.3 musím doplniť, že inej konštrukcie bolo trolejbusové trolejové vedenie a trolejbusy mali nízku rýchlosť prejazdu. Nenapísal som to v príspevku presne. Pokiaľ trolejbus išiel cez priecestie rýchlejšie tak mu s veľkou pravdepodobnosťou spadli palice a ešte bolo veľke riziko zachytenia palíc.
Dnes, myslím, že konštrukcia trolejového vedenia umožní aj prejazd rýchlosťou 50 km/h.
Staršia konštrukcia trolejového vedenia bola aj v čase už v článku opísanej nehody trolejbusu Skoda Sanos a rýchlika. Trolejbus pri nehode roztrhlo v mieste klbu. Pokiaľ sa dobre pamätám tak zranený bol rušňovodič, ktorý v dôsledku pádu na zem utrpel zlomeninu ruky.
Obe priecestia sú miestom častých nehôd. Dlhodobo je snaha "zbaviť" sa trate cez mesto prekládkou trate do novej polohy. Najprv sa predpokladalo, že sa to vyrieši pri elektrifikácii, ale neboli na to peniaze, tak sa muselo navrhnúť kríženie trakčných vedení.
Celé to komplikuje dopravnú situáciu. Levočská ulica už pravdepodobne ide cez čísla na, ktoré bolo projektovaná. Vase, keď vlak stojí na zastávke Prešov mesto, tak sú už závory spustené a otvoria sa až po odchode vlaku zo zastávku a prejazdu cez priecestie, čo spôsobuje kolóny, ktoré zahltia najbližšie križovatky.
Priecestie pri dúbrave má špecialitu väzbu na semafór na križovatke. Na bajkalskej ulici sa medzi priecestie a semafór zmestia cca len 2 auta. Je tu dost velke riziko, že ak si vodič nedá pozor ostane medzi závorami. Je tu realizovane opatrenie, ze ak sa spusti zeleznicne zabezpecovacie zariadenie na priecesti, najprv vyradi semafor na prilahlej krizovatke, kde naskoci zo vsetkych smerov orandzova, ktora potom bliká ako, keď nie je semafór v činnosti. Po prechode vlaku sa signalizácia križovatky opatovne uvedie do činnosti, ako prvá dostane zelenú Bajkalská ulica.